Інструкції до дій: реформи Естонії (Частина 3)

В 1992 році в Естонії була інфляція понад 1000%, а виробництво скоротилось на цілих 45%. Через брак палива навіть розроблявся план евакуації жителів міст у сільську місцевість. Проте, вже в 1995 році інфляція знизилась до 29%, а в 2006 році економічне зростання країни становило 12%. Рівень життя перевищив середній в Європі, повідопляє “Інвестор”.

На початку 90-х років Естонія повністю залежала від енергоносіїв з Росії. Туди ж було спрямовано 92,5% експорту країни. Торгівля із Західною Європою була мінімальною. Падіння життєвих стандартів було драматичним: їжу видавали за картками, а молоко лише матерям із трьома дітьми.

Таким чином, реформатори мали діяти рішуче, ухвалюючи зміни та дотримуватись їх навіть попри тимчасові негаразди. 

“Помилки в процесі реформування неминучі, але все одно найважливіше – діяти швидко, бо зволікати означає програти”,

– зазначає Март Лаар, колишній Прем’єр-міністр Естонії.

Інструкції до дій: реформи Словаччини (Частина 1)

Першою і однією з найважливіших реформ була грошова. Суть її полягала у запровадженні національної валюти – крони та прив’язці її до німецької марки. Радянські рублі можна було обміняти за курсом десять рублів за одну крону. Кожен, чию особистість було встановлено, міг здійснити обмін готівки до півтори тисячі рублів за таким курсом. Починаючи з 20 червня 1992 року вродовж трьох днів.

Будівля Уряду Естонії

Готівку на суму понад півтори тисячі можна було обміняти в банках за курсом п’ятдесят рублів за крону. Кошти, що перебували на банківських рахунках теж можна було обміняти – за винятком тих, що були покладені після 1 травня 1992 року. Завдяки цьому вдалося уникнути напливу дешевих російських рублів та запровадити чітку фінансову політику.

Інструкції до дій: реформи Болгарії (Частина 2)

В руслі грошової реформи було створення Валютної ради. Вона підтримувала фіксований валютнообмінний курс і баланс державного бюджету. Також, вона забороняла Банку Естонії кредитувати державу.

За грошовою реформою послідувало понад 300 законодавчих рішень для зміни економіки в країні. Вони ухвалювались швидко і були максимально спрощеними.

Будівля Парламенту Естонії

Естонія відмовилась від позик МВФ, а для збалансування бюджету скасувала субсидіювання державних підприємств. Таким чином, був сформований меседж для підприємств – змінюватись або ж збанкурутувати. Внаслідок цього близько 30% підприємств збанкрутувало, але це розчистило дорогу для життєздатнішого бізнесу.

Ще однією важливою думкою була та, що ефективний уряд – це маленький уряд. Тому було реорганізовано міністерства та скорочено їх число на 30%. Місцевий адміністративний рівень скасовано, дрібні громади об’єднано у більші та перетворено органи місцевої влади на однорівневі інституції.

Під радянським нав’язаним соціалізмом люди не боялись проявляти  ініціативу або ризикувати. Потрібно було заохочувати людей, щоб вони діяли і змушувати їх приймати рішення та брати  відповідальність за себе. Для досягнення цих цілей Естонія мала знайти спосіб надати людям рівні можливості для ведення бізнесу. Щоб створити таку можливість економіку відкрили для світового ринку. Це рішення  стимулювало конкуренцію та дозволило залучати іноземні інвестиції. 

Пярну – одне з найбільших міст Естонії

Відповідно, Естонія знизила торгові тарифи та нетарифні бар’єри і скасувала всі експортні обмеження, зробивши країну зоною вільної торгівлі. Захист тарифів в першу чергу сприяє політично організованим секторам, а не тим, яким найбільше потрібно. Відкритість привела в Естонію багато нових компаній, які відкрили нові, експортно орієнтовані фабрики. 

Надважливим став закон про продаж землі. Він  гарантував для всіх іноземних інвесторів більше почуття безпеки і захищав права власності. Всім інвесторам надавались рівні права та умови, що сприяло інвестуванню. Внаслідок цього Естонія з невідомого місця у світі стала Меккою для іноземних інвесторів. В результаті, вона отримала більше іноземних інвестицій на душу населення у другій половині 1990-х років, ніж будь-яка інша країна Центральної та Східної Європи.

Естонський досвід показує, що найбільш ефективним методом боротьби з корупцією та організованою злочинністю є рішуче впровадження ринкових економічних реформ, розвитку громадянського суспільства та верховенства права. Якщо правила є прозорими та зрозумілими і держава не має повноважень ліцензувати підприємства чи обмежувати експорт та імпорт, то не буде можливості платити хабарі в цих місцях. 

Бізнес центр Талліна

Естонія ліквідувала всі державні банки і висунула чіткі вимоги до приватних. Банки повинні були конкурувати і держава не вагалась, коли вони банкрутували. Внаслідок цього чіткого ставлення Естонія має найбільш ефективні банки в країнах Балтії та є менш корумпованою, ніж інші нові країни-члени ЄС.

В основі економічного переходу лежить перехід до приватної власності. Для досягнення  вільної економіки з сильними правами власності було здійснено: відновлення майна колишнім власникам, приватизація існуючих державних активів та відродження приватного бізнесу.  Без приватної власності перехід до ринкової економіки провалиться.

Внаслідок приватизації утворились тисячі нових малих та середніх підприємств, ресторанів, готелів та магазинів. У 1992 році в Естонії було близько 2000 підприємств. До кінця 1994 року ця цифра зросла до 70 000. Естонія перетворилась в країну підприємців.

Важливим елементом реформ є зміни в оподаткуванні. Найкращим рішенням для цього було встановлення фіксованого податку на доходи фізичних осіб, і Естонія запровадила таку систему 1 січня 1994 року. Податкова система стала простішою та зрозумілішою для платників податків та податківців. Платники податків можуть легко заповнити податкові форми та уникати надто складних розрахунків та бюрократії.

Реформи Естонії були швидко визнані європейською та світовою спільнотою. Вона одна із перших посткомуністичних країн стала членом ЄС та НАТО.

Естонія Європейський лідер у впровадженні сучасних технологій

Країна здійснила справжній стрибок у сучасних технологіях і є лідером у сфері електронного уряду. На засіданнях уряду його члени використовують лише комп’ютери – взагалі немає паперу. Естонія зараз випереджає багато країн ЄС у використанні Інтернету. Естонці здійснюють велику частину своїх банківських переказів через Інтернет. Податкові декларації можна надсилати до податкового департаменту електронним способом. Оформлення податкової форми займає близько п’яти хвилин.

Електронний уряд може бути дуже ефективним інструментом у створенні відкритого уряду. Використання урядом Інтернету в свою чергу, створило сприятливі можливості для нових високотехнологічних підприємств. Найвідомішим естонським винаходом є система електронних комунікацій Skype, яка в 2006 році була третьою найвпливовішою торговою маркою у світі.

Отже, реформи Естонії для нас демонструють, що вони мають бути швидкими та невідворотними. Реформатори повинні запастись терпінням і не завжди зважати на невдоволення населення. Важливим є також той факт, що не завжди зовнішнє кредитування зможе допомогти країні, а банкрутства великих дотаційних підприємств призведе до бідності. Проте, найважливішим уроком є те, що чим більша відкритість та конкуренція, тим менша корупція.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *