Криза між США та ЄС набирає нових обертів і новим витком протистояння може стати заява політиків із Німеччини та Франції про створення незалежної платіжної системи. Вона має на меті захистити європейський бізнес від екстериторіальних санкцій Вашингтона, в першу чергу проти Ірану, повідомляє “Інвестор”.
Вперше з ідеєю про створення незалежної платіжної системи виступив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас. Це рішення має сприяти тому, щоб США не могли запроваджувати санкційні чи інші дії без згоди європейських держав.
Гайко Маас відзначив:
“Нам необхідно зміцнити європейську автономію за рахунок створення незалежних від США платіжних каналів, установи європейського валютного фонду і підтримки незалежної системи платежів SWIFT”.
Слідом за своїм німецьким колегою з подібним висловлюванням виступив міністр економіки і фінансів Франції Брюно Ле Мер. На його думку Європа без незалежності у фінансових справах є “васалом” США. Крім того, він відзначив що система може бути як загальноєвропейською так і франко-німецькою.
Такі заяви європейських політиків послідували у відповідь на введені санкції США проти Ірану, котрі не були узгоджені з ЄС і можуть бути застосованими до європейських компаній. У відповідь на це була введена спеціальна директива Єврокомісії, яка забороняє резидентам європейських країн дотримуватися санкцій США.
Система, про яку заговорили європейські політики, має захистити європейські компанії які мають бізнес в Ірані. Деякі з них вже анонсували припинення своїх операцій в країні або заморозили інвестиційні програми. Також санкції можуть вдарити по оператору глобальної системи міжбанківських повідомлень SWIFT, який базується в Бельгії. Обмеження можуть вдарити як по членах правління SWIFT, так і по банках, в яких вони працюють.
Проте такі виступи мають і підводні камені. Зокрема, в цьому можна вбачати один із кроків до поступового зняття санкцій з Росії чого вкрай бажають німецькі бізнесмени. Крім того, такі протиріччя ЄС і США роблять західний світ вразливим щодо вирішеня спільних питань і звісно це не є на руку для України