Українські урядовці планують відремонтувати половину українських доріг уже за найближчі 5 років. Та чи є цей прогноз реалістичним, а не передвиборчими обіцянками і скільки в такому разі потрібно залучити коштів, повідомляє “Інвестор”.
Загальна протяжність усіх українських доріг складає приблизно 170 тис. кілометрів, з яких близько 95 % потребують капітального ремонту. Тому, щоб втілити плани уряду і вкластися в 5 -річку потрібно здійснювати ремонт приблизно 30 тис. кілометрів доріг на рік. В той час минулого року було відремонтовано усього близько 700 км. доріг.
Для здійснення цього плану уряд виділив кошти у розмірі близько 298 мільярдів гривень. Проте, чи є ця сума достатньою для того об’єму робіт, що заплановано? Прем’єр-міністр Володимир Гройсман в ефірі одного з українських телеканалів пообіцяв що за п’ять років більше половини доріг країни буде відремонтовано. Глава “Укравтодору” Славомір Новак більш обережний в оцінках ніж прем’єр і заявив, що за п’ять років планується об’єднати хорошими дорогами усі обласні центри України.
“Ми плануємо поступово відійти від поточних середніх ремонтів і здійснювати капітальний ремонт, реконструкцію і нове будівництво. А з 2020 року ямковий ремонт буде тільки аварійним, а поточний середній ремонт “піде в історію”,
– запевнив очільник “Укравтодору”.
Він також зазначив, що до кінця 2022 року буде відремонтовано близько 20 тисяч кілометрів автошляхів.
Проте експерти не поділяють оптимізму ні очільника уряду, ні керівника “Укравтодору”. Оскільки за їхніми прогнозами на середній поточний ремонт доріг витрачається близько 10 млн. за кілометр, а за капітальний 20 млн. відповідно. Таким чином, на думку Андрія Мартенса, експерта ініціативи “Реанімаційний пакет реформ”, який спеціалізується на реформуванні дорожньої галузі:
“Враховуючи той факт, що такий ремонт коштуватиме від 30 мільйонів гривень за кілометр, то на 20 тисяч кілометрів доріг може знадобитися сума, щонайменше втричі більша за заплановану”.
Відповідно до урядових планів щодо будівництва та реконструкції доріг державного значення на 2018 рік, цьогоріч заплановано витратити на це 6,6 мільярда гривень. З них на капітальний ремонт передабачено близько 1,3 мільярда гривень, а на поточний середній – понад 4,8 мільярда.
Отже, варто тільки вітати ініціативу із ремонту дорожнього покриття, проте чи не є подібні заяви політичною маніпуляцією? На це питання ми зможемо відповісти лише тоді коли “Укравтодор” представить чіткий стратегічний план дій, а не лише прогнози. Звісно ж багато експертів також наголошують на тому, що якість робіт і їх виконання значною мірою залежить від реформування самого відомства.