“Мрія” одна з найбільших агропромислових компаній України. Заснована була ще в 1992 році, у 2011 році випустила міжнародні облігації та почала активно залучати міжнародних інвесторів. Проте, у 2014 році компанія не змогла розрахуватися із боргами які становили близько 1,3 мільярда доларів, повідомляє “Інвестор”.
Справа про раптове падіння агропромислового гіганта майже повністю зникла з інформпростору країни, продовжують її контролювати хіба, що ошукані інвестори, які разом із дефолтом “Мрії”, понесли колосальні збитки. Проте, вона випливла на поверхню разом із розслідуванням німецьких журналістів про власника найдорожчої вілли країни – Villa Glory у містечку Гарміш-Партенкірхен. Ним виявився колишній очільник компанії – Микола Гута.
Скільки на думку Володимира Гройсмана Україна має залучити інвестицій?
Компанія була заснована Іваном Гутою ще в 1992 році, але в 2010 році він передав керівництво своєму синові Миколі. Для багатьох оглядачів новий керівник був втіленням нового покоління менеджерів “від землі”, котрі нарешті зможуть використати потенціал “житниці Європи”. І новий керівник не розчарував.
Наступного року 2011 року новий керівник для отримання додаткового капіталу розпочав продаж облігацій агрохолдингу на міжнародних ринках. Лише на Франкфуртській біржі до 2013 року Гуті вдалося залучити 600 мільйонів доларів.
Інвестори з країн Єврозони, активно скуповували облігації перспективної фірми, яка ще й обіцяла дохідність у 9,5 відсотка річних. Для того, щоб привабити більше інвесторів менеджмент “Мрії” створює образ стрімкого розвитку, орендуючи все нові і нові посівні площі.
Уряд запроваджує допомогу фермерам для купівлі українського насіння
Станом на 2011 рік компанія орендувала близько 300 тисяч гектарів землі. Щоб обробляти такі площі, потрібна була величезна кількість техніки. У цьому побачили шанс заробити німецькі виробники тракторів і комбайнів. За підтримки уряду Німеччини, який надавав кредитні гарантії, німецькі банки видали кредити для “Мрії” на закупівлю техніки і обладнання на загальну суму у 75 мільйонів євро.
Влітку 2014 року, неочікувано для інвесторів холдинг оголошує про дефолт. “Мрія” не змогла обслуговувати колосальний борг у 1,3 мільярда доларів. Після того коли фірма перейшла під контроль кредиторів, було виявлено багатомільйонні махінації. Виявилося, що протягом багатьох років холдинг насправді не був прибутковим, а його звітність регулярно фальсифікувалася.
“Холдинг регулярно отримував платежі за товари, яких ніколи не існувало. Менеджмент використовував частину попередньо виведених з компанії на Кіпр грошей для перехресного фінансування, аби прикрашати звітність. Так вдавалося залучати більше грошей інвесторів”,
– зазначив теперішній фінансовий директор “Мрії” Тон Хулс.
Проте, кредитори не змогли стягнути з фірми свої кошти бо їх просто не було – була лише земля, яка перебувала в оренді. А власник фірми Микола Гута разом із сім’єю утік до Швейцарії. В Україні проти нього відкрито кримінальну справу за підозрою у шахрайстві в особливо великих розмірах, йому загрожує тривале тюремне ув’язнення.
Семеро українців потрапили до рейтингу найбагатших
За інформацією кредиторів, він незаконно вивів з холдингу більше 200 мільйонів доларів. Цілком можливо, що після нового розслідування дорогою віллою зацівиться уряд Німеччини, який втратив близько 46 мільйонів євро від махінацій керівника компанії.
Таким чином, аграрна “Мрія” України розтанула разом із зниклими коштами. Така діяльність аграрного гіганта принесла колосальні іміджеві втрати як країні загалом, так і аграрному сектору зокрема.