Site icon ІНВЕСТОР-ЮА

Шерингова економіка: виникла, щоб змінити світ

Mind Map Team - Illustration

В 2014 році обсяги шерингової економіки оцінювалися в 14 мільярдів доларів США, то, за деякими оцінками, до 2025 року вони складуть 335 мільярдів доларів, повідомляє “Інвестор”.

Коли в Україні запрацював сервіс BlaBlaCar, більшість наших громадян сприйняли його як данність і активно розпочали використовувати. Насправді ж, цей сервіс став першим предвісником розширення шерингової економіки, все більшої популярності та затребуваності ідей, що вона пропонує.

Шеринг-економіка (sharing economy) має багато синонімів: економіка поділу, економіка спільного споживання, мережева економіка. За своєю суттю це економічна модель, заснована на колективному використанні товарів і послуг. В економіці, як і раніше залишаються дві базові речі – виробництво і споживання, але між ними трасформується зв’язок. Шеринг-економіка дозволяє безпосередньо розподіляти продукти і послуги між споживачами без участі посередників. Спільне споживання передбачає, що зручніше платити за тимчасовий доступ до благ, ніж володіти ними.

На сьогодні два фактори пояснюють популярність шеринг-економіки – технологічний і ціннісний. Зараз технології дозволяють пов’язувати економічних агентів за допомогою платформних технологій. Розвинуте програмне забезпечення здатне безпосередньо пов’язувати власників квартир з клієнтом без посередника. Фермер може, минаючи супермаркети, виходити напряму до споживача.

Також, можна відзначити зміну ціннисних орієнтирів. Раніше ознакою достатку були власний будинок, атомобіль, дача. Натомість, зараз велика кількість людей робить ставку на мобільність не вкладаючи кошти в майно такого типу. Важливим фактором тут стає і  той, що люди перестають бажати просто “мати”. Крім того, шерингова-економіка, дозволяє як не витрачати кошти на речі чи послуги які ти рідко використовуєш так і подібним чином заробляти.

Важливим елементом діяльності шерингової економіки стає – довіра. Саме довіра у профілях користувачів визначає, чи ви зможете надати чи отримати потрібний товар чи послугу. Відповідно, цей тип економічних зв’язків будує свого роду горизонтальні ланцюжки співпраці поміж користувачами. 

Шерингова економіка вступає в конфлікт як із звичайним типом економіки, так із державою. Держава повинна напрацювати способи та інструменти контролю за діяльністю подібної економічної діяльності. Що ж до звичайної економіки то, статистика свідчить: поява сервісу Airbnb (оренда житла) в 2008 році в Техасі спричинила падіння цін на готелі десь на 6%. Проте, падіння ціни на житло приваблює більшу кількість туристів, а це вже значний позитив.

Важливим плюсом шерингової-економіки на фоні зростання населення землі є той, що вона навчає людей користуванню спільними благами. Цей тип економіки вчить індивідів, також звертати увагу на глобальніші проблеми, відсуваючи споживацтво на другий план.

Таким чином, шерингова-економіка стає новим віянням сучасності, яке водночас відроджує довіру до людей.  Оскільки  одним із ключових факторів її існування є довіра одне до одного. Що ж до того, як шерингова економіка буде себе відчувати в українських реаліях, то потрібно відмітити, що її розвиток буде прямо залежати від включення української економіки в світову та унормуванні законодавчих актів до світових.

Можливо, саме довіра врятує світ.

Exit mobile version