Site icon ІНВЕСТОР-ЮА

Зарплатня в Україні росте швидше, ніж економіка (інфографіка)

Середня заробітна плата в Україні стала вищою, ніж перед кризою. Проте, дані світового банку свідчать, що економічні показники далекі від успішних – пише “Інвестор”

Поки чиновники звітують про економічне зростання, більшість наших співвічизників його не відчувають. Не мають такого оптимізму і світові експерти. За даними  Державного комітету статистики, середня зарплата в грудні 2017 року становила 8777 грн, а рівно 4 роки тому цей показник був 3619 грн. Навіть при врахуванні більш ніж двохкратної інфляції матимемо  6% зростання реальних трудових доходів.  Зараз можна спостерігати обнадійливе помірне економічне зростання на 2,4% в першому півріччі 2017 року, але  рівень бідності вищий, ніж в докризовий період. Хоча прослідковується зростання державного бюджету, очікується його дефіцит через збільшення зарплат  у державному секторі та видатків на соціальні програми.

Хоча економічне зростання є обнадійливим, проте воно надто слабке. Для прикладу, у 2016 році економіка виросла на 2,3 % після спаду на 16% у 2014-2015 роках. Причиною такого повільного темпу є незакінченість реформ та війна на сході України. 

Помірними темпами в першому півріччі 2017 року зростали навіть ключові сектори, що демонструють певну силу — зокрема, промисловість, торгівля й транспорт — відповідно на 3,7; 3,5 і 4,4% — а цього недостатньо для забезпечення потужнішого зростання економіки в цілому. Водночас, прослідковуємо спад на 6,6% і 5,5% у гірничо-видобувній промисловості та житлово комунальному господарстві унаслідок торговельної блокади неконтрольованих територій Донбасу. Це позначилось на обсягах видобування вугілля, виробництва сталі та генерації електроенергії.

Стрімкий розвиток продемонструвало у першому півріччі 2017 року будівництво: його приріст сягнув 26%, що вказує на зміцнення довіри інвесторів у деяких сферах. Хоча відзначаємо, що ці показники значно знизились у порівнянні зі своїми докризовими рівнями.

 

Експорт товарів   у першому півріччі 2017 року зріс на 23%. Видатки та надходження державного бюджету в першій половині 2017 року стрімко зростали, причому зміни до бюджету лише посилили тиск на видатки на період до кінця року. У першій половині 2017 року значними темпами зростали як видатки, так і надходження. Видатки в реальному вираженні зросли на 13,5% унаслідок підвищення мінімального розміру оплати праці (з відповідним збільшенням заробітної плати вчителів, лікарів і державних службовців) та збільшення видатків на соціальні програми. Крім того, на 22,8% у реальному вираженні в першому півріччі 2017 року зросли й доходи.

Причиною цього стало загальне збільшення надходжень від податків на доходи фізичних осіб, прибуток підприємств і додану вартість, а також надходжень від соціальних внесків і неподаткових надходжень. У зв’язку з цим у першій половині 2017 року спостерігався профіцит бюджету в розмірі 0,9% річного ВВП.

Таким чином, хоча посадовці звітують про економічне зростання та приріст в економіці, дані досліджень свідчать, що економічні показники є не такими вже й обнадійливими. Економічна ж система залишається у підвішеному стані через недореформування та половинчасті рішення уряду.

Exit mobile version