В Україні з 1 січня 2021 року в школах зміниться меню для школярів. Зокрема, зі шкільних буфетів мають зникнути снеки та газовані напої, а харчування буде більш різноманітним.
Детальніше про це розповідає Інвестор-ЮА.
Деталі: Влада переглянула вимоги до харчування в школах та внесла значні корективи, які мають вступити в дію з 1 січня 2021 року.
У МОЗ прописали новий санітарний регламент – в документі вказали, які продукти можна і потрібно використовувати при приготуванні їжі для учнів, а які категорично заборонені.
Що зміниться в шкільному харчуванні з 2021 року
Головний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів, що зміни торкнуться різних речей, які не змінювалися роками. До прикладу, підбір парт відповідно до зросту, наявність туалетів у будівлі школи та профогляди для працівників шкіл.
Крім того, у новому санітарному регламенті змінено підходи до організації харчування. У школах дозволяється організовувати кейтеринг (виїздне обслуговування та харчування), який повинен відповідати всім принципам та вимогам безпеки та якості продуктів.
Коментар: “Регламентом встановлено вимоги до харчових продуктів та готових страв, що можуть пропонуватись дітям. Наприклад, передбачено низку обмежень за вмістом солі, цукру та жиру з урахуванням сучасних тенденцій щодо здорового харчування та рекомендацій ВООЗ“, – розповів Ляшко.
Що заборонено продавати у школах
У документі визначено перелік харчових продуктів, які забороняється продавати у шкільних буфетах. Зокрема:
- технологічно оброблені м’ясні та рибні страви (зокрема ковбаси, сосиски, заморожені напівфабрикати);
- чипси, сухарики, снеки;
- солодкі газовані напої, енергетичні напої та будь-яких інших напоїв із вмістом доданих цукрів;
Що діти будуть їсти в їдальнях
Встановлені групи харчових продуктів, які повинні бути в щоденному шкільному раціоні учнів – це злакові, овочі, фрукти та ягоди, молочні продукти.
Також буде врегульовано питання організації харчування дітей з особливими потребами.
Коментар: “Тепер у разі, якщо є довідка від сімейного лікаря чи педіатра про певні дієтичні потреби дитини, власник закладу зобов’язаний організувати окреме харчування з урахуванням рекомендацій лікаря“, – пояснив головний санітарний лікар.
За словами Олени Зеленської, зараз на етапі розробки типове двотижневе меню: школа може вибрати і представити його батькам, щоб ті були в курсі, чим харчуються їхні діти протягом тижня.
Також вже кілька тижнів готуються сезонні меню. Зокрема, вже готові меню сніданків та обідів, надалі будуть розроблені для вечері, других сніданків і підвечірків.
Дружина президента додала, що учні з 1 до 4 класу і діти соціальних категорій харчуються безкоштовно. Решті – обіди та сніданки оплачують батьки та місцева влада.
Джерело: сайт 24 канал
Читайте також: В “Слузі народу” назвали головні досягнення Ради у 2020 році