У Білорусі настав другий день після виборів президента, у результати яких відмовилися вірити тисячі жителів країни. Це спричинило масштабні акції протесту, що почалися в Мінську та інших містах ввечері 9 серпня, а продовжилися вже наступного вечора. Влада скористалася силовим сценарієм і почала жорсткий розгін протестувальників.
Детальніше про це розповідає Інвестор-ЮА.
Ситуація в Мінську 10-11 серпня
У вечір понеділка, тисячі жителів Мінську вийшли на вулиці, аби показати своє обурення перемогою Олександра Лукашенка на президентських виборах. Протести в понеділок дещо відрізнялись від того що був напередодні. Перш за все тим що проводилися вони в кількох локаціях одночасно і з залученням великої кількості людей. Це робилося для того щоб ввести в оману силовиків, які готувалися до мітингів в центрі столиці.
У цей день, особлива роль була відведена автомобілістам. Саме вони блокували основні магістралі міста з допомогою особистого транспорту, перегороджуючи тим самим дорогу міліції і спецназу. Зазначимо, в понеділок на вулицях Мінська було помічено військовий спецназ, який вів вогонь по протестувальниках.
Затримання протестувальників продовжилися в понеділок. Активісти нерідко намагалися відбити затриманих у силовиків, але це виходило вкрай рідко. Затримання супроводжувалися жорсткими побиттями, в тому числі дітей та жінок.
Поранені учасники протестів
Сутички активістів та правоохоронців призводили до поранень в обох таборах. Часом діставалося і людям, які не належать до таборів протистояння. Наприклад, в Мінську в ніч на 11 серпня постраждав водій міського автобуса, який стояв неподалік від епіцентру. Чоловіка було поранено в спину, його забрала “швидка”.
Крім того, через використання спецназом світлошумових гранат пошкоджено, як мінімум, два мінських тролейбуси. Не обійшлося в цей вечір без курйозів: в одному з випадків спецназівець переплутав міський автобус з автозаком і почав тягти затриманого не туди. Серед постраждалих в ході протестів є і журналісти.
Після півночі градус напруги традиційно почав спадати, протестуючих відтіснили від основних точок збору, частину було затримано. Інші ж розійшлися з планами знову зібратися ввечері 11 серпня.
Загиблі в протестах
Перший демонстрант загинув під колесами автозака, другого учасника акції до смерті забили бійці ОМОНу. Щодо третього постраждалого – то він помер після вибуху гранати. Про це інформує NEXTA. Ці всі люди буцімто померли ще 9 серпня.
Втім наступного дня журналісти змогли зв’язатися з мітингарем, що “загинув” під колесами автозака. Він травмований, але живий. Міністерство внутрішніх справ Білорусі підтвердило лише одну жертву.
Щодо загиблого в МВС розповіли, що він буцімто випадково сам себе підірвав. Коли протестувальники будували барикади, а ОМОН їм заважав, чоловік хотів кинути вибуховий пристрій, але той вибухнув у його руці.
Ситуація в інших містах країни
Особливістю нинішніх мітингів в Білорусі є те, що вони проходять не тільки в столиці, а й практично у всіх куточках країни. Дії силовиків практично скрізь однакові – затримання, арешти та побиття. Втім, в Бресті вчора сталася незвичайна ситуація – один з військовослужбовців відмовився бити містян. “Я нікого не вдарю“, – цитує бійця телеграм-канал Nexta. Після цього машини з силовиками поїхали.
Мінськ
Ввечері 10 серпня на вулиці Кальварійській стріляли у групу ЗМІ. Медійники були у спеціальних жилетах та з відповідною знімальною технікою. Однак це ніяк не спинило спецпризначенців. Групу обстріляли буквально впритул. У ногу поранили журналістку “Нашої Ниви” Наталю Лубневську, її госпіталізували.
Поблизу станції метро “Пушкінська” зібралися тисячі людей, які рухалися щільним натовпом із транспарантами і прапорами. Там навіть почали будувати барикади. Чотири смугу руху було перекрито автівками: водії спинялися і виходили з машин, створюючи затори. Таким чином вони не давали проїзду військовій техніці.
Силовики залучили увесь арсенал зброї попередньо дня: протестувальників обстрілювали гумовими кулями, обкидували світлошумовими гранатами і просто били кийками. Кадри свавілля силовиків просто завалили інтернет.
Зачистка мітингувальників почалася приблизно о 3 ночі. Окрім традиційної сили, силовики ще й застосовували зброю, водомети та автозаки. З допомогою останніх вони руйнували барикади, які збудували мітингарі.
Брест
У Бресті ситуація – дуже напружена. За словами очевидців, протестувальники цього разу були налаштованими не так мирно, як попереднього дня. Там тривали сутички із силовиками. Люди трощили лавиці місцевого парку та кидалися уламками у силовиків. Ті своєю чергою застосовували кийки, гранати та кулі.
Гродно
У Гродно люди масово зібралися біля місцевої філармонії. Туди ж під’їхали й автозаки. Повідомляється, що один із них збив протестувальника. Окрім того, за інформацією з телеграм-каналів, проти людей у Гродно використали сльозогінний газ.
Гомель
У Гомелі люди теж піднялися на протест, їх було багато та вони скандували гасло: “Віримо, можемо, переможемо!”
Коли ОМОН підігнав автозаки, то люди почали скандувати “Живе Білорусь!” Також протестувальники закликали силовиків опустити щити. Ті ж у відповідь волали: “Розходимось!”.
Могильов
У Могильові ще вдень силовики перекрили весь центр. Силовиків там у кілька разів більше, аніж було попереднього дня.
Мозир
ОМОН на площі Леніна у Мозирі кидав у людей світлошумові гранати. Натомість протестувальники гукали їм у відповідь: “Зрадники”.
Люди, зі свого боку, зводили живі барикади та намагалися прогнати силовиків.
Барановичі
У цьому білоруському місті ОМОНівці відкрили стрілянину по протестувальниках гумовими кулями. Люди втікали, але невдовзі повернулися у ще більшій кількості.
Страйк у Білорусі
На сьогодні в країні запланували проведення масштабного страйку. Його ініціатори страйку мають намір домогтися виконання наступних пунктів:
- Визнання Світлани Тихановської новим президентом Республіки Білорусь.
- Звільнення всіх політичних ув’язнених.
- Проведення нових чесних виборів.
Тихановська покинула Білорусь
Основний конкурент Лукашенко на виборах Світлана Тихановська знаходиться в сусідній Литві, про що сьогодні повідомив глава МЗС цієї країни Лінас Лінкявічюс. “Світлана Тихановська в безпеці. Вона в Литві“, – написав він. Причина такого вчинку поки невідома – в штабі політика цю інформацію поки не коментували.
Фоторепортаж
Джерело: сайт Час-Дій.
Читайте також: “Найкраще та найшвидше”: У ВООЗ назвали країну-приклад у боротьбі з COVID-19