Site icon ІНВЕСТОР-ЮА

Вік, релігія і гроші: що треба для президентства в Україні та світі?

Вже цієї весни нас очікують чергові вибори Президента України. З нагоди цього ми вирішили розповісти про вимоги, які висувають до кандидатів на посаду глави держави в Україні та світі. Наступні вибори цілком можуть стати найчисельнішими за кількістю кандидатів з часу проголошення Незалежності. Вже понад три десятки людей публічно оголосили про намір балотуватися, повідомляє “Інвестор”.

В Україні кандидат зобов’язаний: мати громадянство України; бути не молодше 35 років; володіти державною мовою; проживати в Україні протягом останніх 10 років і, те, що дуже важливо для багатьох – не мати непогашеної судимості. До прикладу, судимість Юлії Тимошенко була погашена ще в березні 2014, тому вона спокійно може балотуватися на виборах 2019 року.

Виробники верстатів в США опублікували відвертий календар (фото 18+)

Що стосується вікового цензу, то в різних країнах мінімальний поріг для кандидата на посаду Президента відрізняється дуже сильно. Так, у Венесуелі — 25 років, а в Італії та Нігерії — 50 років. Найчастіше у світі мінімальний вік для Президента встановлений на рівні 35 років. Але, подекуди, претендувати на пост глави держави можуть тільки ті, хто прожив вже 65 років. Така практика зараз діє в Мозамбіку та Казахстані.

Ценз осілості теж актуальний для більшості держав: прожити в країні не менше ніж останніх 15 років зобов’язаний кандидат у Грузії і Казахстані; не менше ніж 14 років — у США; в Росії, так само, як і в Україні — не менше, ніж 10 років; а в Мексиці достатньо всього одного року.

Також, в деяких країнах на посаду Президента не може претендувати людина, яка народилася за кордоном. Така практика діє в США.

Передвиборча digital-вакханалія (частина 1)

Також для багатьох країн властиві особливі вимоги, що стосуються релігії. Так, в багатьох мусульманських країнах кандидат обов’язково повинен сповідувати іслам. У Данії та Норвегії необхідно належати до євангельсько-лютеранської церкви, у Швеції — до істинно-євангельської, у Таїланді — до буддійської, а у Великій Британії передбачається обов’язкова належність монарха до англіканської церкви. В Україні ж жодної релігійної вимоги до кандидатів не існує.

Крім цього, в країнах, де панує однопартійна чи двопартійна система, кандидат обов’язково повинен належати до якоїсь з правлячих партій. А у Сінгапурі необхідно мати кришталево чисту репутацію і досвід фінансової діяльності.

Цікаво, що в законі України “Про вибори президента” вимог до освіти майбутнього глави держави просто немає. Наприклад, в Нікарагуа кандидат повинен мати хоча б середню освіту; в Туреччині та Азербайджані обов’язкова вища освіта, у Філіппінах — достатньо просто вміти читати і писати.

The Economist: долар в Україні має коштувати не більше 9,6 гривень

На завершення поговоримо про гроші. В Україні кандидат зобов’язаний внести заставу 2,5 млн гривень, яку йому повертають тільки у випадку проходження до другого туру. Це повинно було б не тільки покрити витрати держави на вибори, а й вирішити питання з технічними кандидатами. Однак, враховуючи те, що 2,5 млн гривень — сума зовсім не значна для більшості політсил, ми маємо декілька десятків кандидатів, з-поміж яких тільки 2-3 мають реальні шанси на перемогу.

Exit mobile version