Першою платною дорогою може стати ділянка Львів – Краковець. Щоб доїхати від Львова до польського кордону потрібно буде заплатити близько 280 гривень, повідомляє “Інвестор”.
Верховна рада України підтримала закон №6766 про будівництво доріг за принципом концесії. За відповідний закон проголосували 233 нардепи.
Відповідно до цього закону в Україні можуть з’явитися перші платні дороги. Як зазначають у профільному міністерстві, уже збудовані дороги не можуть стати платними. Платними можуть бути тільки новозбудовані дороги на умовах концесії (приватний бізнес вкладає свої кошти у будівництво, а згодом отримує дороги у використання на строк до 50 років).
Подібні дії української влади обумовлені катастрофічним станом доріг і неможливістю в найближчому майбутньому здійснити їхній належний ремонт. Вважається, що залучення приватних інвесторів сприятиме належному утриманню дорожнього полотна.
Відповідним законом передбачено, зокрема, що: на умовах концесії можуть передаватись для будівництва та експлуатації дороги загального користування державного значення; рішення щодо проведення концесійного конкурсу приймає Кабінет міністрів України; Кабмін визначає максимальний розмір плати за разовий проїзд дорогами, побудованими на умовах концесії; концесійні платежі зараховуються до Державного бюджету України.
Тариф на проїзд по дорозі буде визначатися в залежності від інфляції, залежно від розміщення дороги, інтенсивності трафіку та кількості вкладених коштів у будівництво. Таким чином планується, що ціна буде коливатися на рівні 10-20 євроцентів за кілометр. Для прикладу у Франції та Італії ціна знаходиться на рівні 15 євроцентів.
Платні дороги можна будувати лише в тому разі, якщо є безплатна альтернативна дорога. Довжина якої не перевищує платну більше ніж в два рази. Хоча, звісно, в багатьох можуть виникнути застереження щодо того, що безплатні дороги будуть зумисне утримувати в неналежному стані.
Що ж до того де можуть з’явитися перші платні дороги, то це насамперед прикордонні території та дороги до портів. Оскільки, для того, щоб дорога окуповувалася потрібна інтенсивність трафіку має бути на рівні 10-20 тис. автомобілів на добу.
Що ж до того, коли в Україні можуть з’явитись перші платні дороги, то експерти схиляються до дати не раніше 2020 року. До цього часу українські автомобілісти будуть продовжувати нарікати на державні дороги та відсутність альтернативи для них.