Site icon ІНВЕСТОР-ЮА

“Відбілити зарплати і майно”: що передбачає податкова амністія в Україні

В Україні працюють над законопроєктом про податкову амністію, щоб закликати українців задекларувати неоподатковані доходи та майно.

Детальніше про це розповідає Інвестор-ЮА.

Деталі: В Україні майже чверть ВВП або 846 мільярдів гривень перебувають у тіні, тобто не декларуються та не оподатковуються. 

Такими є готівкова тіньова економіка (19,7% ВВП) та домашнє виробництво товарів для власного кінцевого використання, тобто – негрошова тіньова економіка (4,1%). Таке дослідження провели в компанії Ernst & Young, повідомляє пресслужба НБУ.

Для вирішення цієї проблеми, в Раді розробляють законопроєкт, який дозволить вивести із тіні незадекларовані кошти, товари. 

Для кого податкова амністія

Про податкову амністію говорять давно і пропонували її в різних редакціях. Голова профільного комітету Данило Гетманцев розповів, що буде в новому законопроєкті, який подадуть до Ради найближчим часом.

Що підпадає під податкову амністію

Такими є доходи та активи, які людина, отримавши чи придбавши, не задекларувала. Так, якщо весь час ваша зарплата була “біла”, тобто повністю офіційна і ви при цьому не отримували гроші “в конверті”, то вам нема що декларувати. Але якщо частину доходу ви таки отримували “в конверті” або купили товар, нерухомість, машину, техніку, не сплативши податки за вашою ініціативою чи ініціативою продавця, тоді податкова амністія для вас.

Загалом під податкову амністію будуть підпадати неоподатковані активи та доходи:

Що не буде підпадати під податкову амністію:

Наприклад, якщо чиновник хоче скористатися податковою амністією і “відбілити” доходи, які не вказав у своїй щорічній декларації, то це вважатиметься хабарем і каратиметься кримінальною відповідальністю. А от свої доходи до чиновницької посади він може “відбілити” без проблем.

Кого стосується податкова амністія

Податкову амністію можуть ввести вже з 2021 і вона буде добровільною. Тобто лише ті українці, які захочуть відбілити свої доходи, активи та майно, будуть звертатися до цього інструменту.

А вже пізніше, ймовірно, з 2022 декларування можуть зробити обов’язковим для всіх. Гетманцев переконаний, що це поки не часі й тому зараз важливо почати із добровільного декларування.

Коментар: “Особисто я – прихильник загального декларування, і ми до цього прийдемо, рано чи пізно. Однак, ми прийшли до висновку, що на даному етапі, ми повинні починати з пряника”, – сказав Гетманцев.

У скільки податкова амністія обійдеться українцям

Важливо сказати, що попри назву податкова амністія не означає автоматичного “прощення” несплачених податків. Після декларування доходів чи майна, доведеться заплатити податок, хоч і значно нижчий, ніж мали б.

Ставки оподаткування при податковій амністії:

Також декларантам запропонують ставку у 2,5%, якщо людина погодиться вкласти “відбілені” гроші в ОВДП (облігації внутрішньодержавної позики). Гетманцев каже, що спеціально для цього буде спеціальний випуск від Мінфіну.

Чи нестимуть українці відповідальність за приховані доходи

Коментар: “Амністія звільняє від відповідальності за статтею 212, 212-1, ухилення від оподаткування, адміністративної та фінансової відповідальності за фінансові правопорушення”, – запевняє Гетманцев.

Крім того, нардеп додає, що декларації не можуть бути використані як докази, ні в якому судовому процесі і ні при якому слідстві, навіть в цивільному.

Як податкова амністія допоможе українській економіці

Як зазначалося, чверть економіки України знаходиться в тіні. Податкова амністія в результаті повинна зменшити цю частку.

Також важливою ціллю є залучення додаткових грошей в бюджет. Гетманцев розповів, що від сум очікують отримати 5%, які будуть амністовані в держбюджеті. Крім того, бізнес чи гроші, які “відбілили” вийдуть із тіньової економіки і, циркулюючи, приноситимуть більше грошей.

Коментар: “Ми працюємо над тим, щоб запровадити це як елемент, скажімо, залучення додаткового капіталу в економіку України”, – сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Ще одним важливим наслідком податкової амністії може стати краще розуміння реальної ситуації з економікою України. Від того зможуть ефективніше прораховувати бюджет.

Чи буде податкова амністія ефективною в Україні

Гетманцев переконаний в тому, що податкова амністія в Україні буде успішною, бо:

Попри це юристи зазначають, що перш ніж вводити податкову амністію, варто реформувати податкову реформу. Вони пояснюють це тим, що законом можуть скористатися у подактовій, вимагаючи хабарі від бізнесу, чи тиснучи на нього.

Крім того, поки достеменно невідомо багато людей скористаються такою ініціативою від держави. В Україні дуже високий рівень недовіри до органів влади та чиновників: до прикладу у лютому рівень недовіри до державного апарату склав 77% за опитуванням Центру Разумкова. Тому не всі українці зможуть довіритися державі та задекларувати свої доходи та майно.

Джерело: сайт 24 канал

Читайте також: В Україні змінилася застава для кандидатів у мери: деталі 

Exit mobile version