В 2017 році економіка України отримала від використання відкритих даних – 700 мільйонів доларів. Якщо уряд не зупиниться на досягнутому, то можна очікувати, що до 2025 року ця цифра зросте до 1,4 мільярдів і дорівнюватиме приблизно 0,92% ВВП, повідомляє “Інвестор”.
Відкриті дані є концепцією згідно з якою певні дані мають бути вільними для використання та розповсюдження за умов дотримання правил їх атрибуції. Концепція відкритих даних не нова, але змогла знайти практичне втілення лише із розвитком інтернету та інформаційних технологій.
Здебільшого відкриті дані стосуються державного сектора. Найраніше їх використовувати розпочали США. Ще в 2009 році створено ресурс Data.gov та оприлюднено Директиву Відкритого Уряду США.
IT галузь входить у трійку по наповненню ВВП країни
Що ж до України то спеціальних нормативних актів у нас немає. Сферу діяльності відкритих даних регулює Закон “Про доступ до публічної інформації” 2013 року та його доопрацювання прийняті у 2015 році.
Окрім того, в Україні діє єдиний державний веб-портал відкритих даних data.gov.ua. Його розробила українська технологічна громадська організація SocialBoost за підтримки Microsoft Ukraine та Міжнародного Фонду “Відродження”.
У минулому році Прямий ринок відкритих даних країн ЄС був приблизно у 50 млрд. євро, непрямий – 175 млрд.
В Україні зростає ринок інтернет-реклами
Тут варто відзначити, що існує дві бізнес моделі як працюють відкриті дані. За однією працюють компанії, що безпосередньо використовують відкриті дані. Друга – це ринок, на розвиток якого відкриті дані впливають опосередковано.
Експерти називають відкриті дані – “нафтою” XXI століття, адже завдяки їх використанню та обробці виникають інші продукти. Україна в цьому плані тільки стає на шлях розвитку і використання.
У 2016 році в країнах ЄС існувало 75 тис. робочих місць, безпосередньо пов’язаних з роботою з відкритими даними. Вважається, що 2020 року створять ще 25 тис. таких робочих місць.
В той час в Україні на цьому ринку задіяно 3-4 тис осіб. Проте, якщо розвиток ринку відкритих даних триватиме тими ж темпами, то у 2025 році кількість таких працівників зросте на 1,4-1,9 тис осіб.
Річ у тім, що декому може здатись, що відкриті дані це, щось віртуальне, що не дає справжньої вартості. Насправді ж завдяки їх використанню в рази збільшується ефективність прийняття рішень та використання ресурсів.
Відкриті дані дозволяють ефективно контролювати діяльність держави, а також створюють чесну конкуренцію між компаніями на ринку. Тому ми прогнозуємо, що це буде перспективною галуззю розвитку в нашій державі і вона з кожним роком все більше набуватиме впливу в усіх сферах життя.