Site icon ІНВЕСТОР-ЮА

Європейський еко-досвід: у Львові створять завод із переробки опалого листя та органіки

Сортування та переробка сміття вже не є якоюсь новинкою для європейських країн, однак наступним етапом стала переробка органічного сміття. Опале листя та іншу органіку не утилізують, а навпаки на ній заробляють, переробляючи на компост. Подібний досвід планують використати в Львові де має запрацювати перший в Україні такий завод, повідомляє “Інвестор”.

У міській раді Львова підрахували, що близько 25% площі міста займають зелені насадження різної категорії. Проте, якщо в західних країнах листя та гілки від прибирання парків стали ресурсом то у нас в Україні їх просто викидають. Однак,  виконавчий комітет ЛМР погодив запуск міської станції компостування органіки.

Велике об’єднання: Розетка та EVO об’єднали бізнеси

Міські урядовці зазначають, що до такої ідеї їх привели  львівські громадські організації та екоактивісти. За оцінками фахівців, площа зелених насаджень у межах міста становить майже 4,5 тис. га. На одного мешканця припадає близько 54 м кв. міських зелених насаджень. Відповідно це все ресурс, що невикористовується.

Енергетичний експеримент: на Тернопільщині сільська громада планує відмовитись від газу

Планується, що вже наступного року поряд зі звичайними контейнерами для збору сміття у Львові з’являться ще й спеціальні для органіки. Туди можна буде викидати опале листя, гілки, зів’ялі квіти чи кімнатні рослини, а й також органічні відходи з кухонь містян. Всі контейнери будуть герметичними, а для забору таких відходів місто забезпечить спеціальну машину та регулярне миття контейнерів.

Технології, що міняють життя: в Китаї штучний інтелект оштрафував зображення на автобусі

Під час проектування свого заводу львів’яни користуються досвідом польського міста Познань, тут таке підприємство вже працює. Як зазначив Вальдемар Вітковський, представник компанії, що здійснює обслуговування виробничого комплексу станції компостування в Познані, там працюють лише сім робітників. Процес компостування має кілька етапів. Матеріал привозять сюди спецмашинами. Спочатку розривають пакети з біовідходами, подрібнюють їх та вилучають сміття, яке не належить до органічних відходів.

Україна втрачає мільйони через блокування пунктів пропуску на кордоні з Польщею

Далі розпочинається перший етап  завантаження у величезні герметичні бункери для ферментації. Ферментація триває три тижні та стільки ж – процес активного компостування, тобто збагачення киснем. Після цього чотири тижні відбувається етап дозрівання матеріалу. Згодом готовий матеріал подрібнюють, фасують та спрямовують на продаж у торгові мережі як добриво для садів, городів тощо.

За словами директора ЛКП “Зелене місто” Вадим Ноздря:

“Ми враховуємо чималу кількість парків та зелених зон. Наразі плануємо об’єм нашої станції компостування – 30 тисяч тонн на рік. У нас однакові з поляками підходи у визначенні кількостей органічних відходів. Плануємо застосовувати прості й перевірені технології компостування, які легко масштабуються, залежно від того, яку кількість органіки збиратимуть. Якщо кількість зелених відходів у місті більш прогнозована, то кількість зібраної органіки від населення збільшуватиметься поступово. За потреби ми зможемо удвічі збільшити потужність львівської станції компостування”.

Новий завод буде розташовано поруч із сміттєпереробним заводом, що також розпочали проектувати у Львові. Планують, що запрацює станція компостування вже в першій половині наступного року.

Exit mobile version