Site icon ІНВЕСТОР-ЮА

Інструкції до дій: реформи Чехії (частина 6)

Cтаном на 1990 рік в Чехії було 124 тисячі приватних підприємців, а в 2013 вже 2,7 мільйони. В 1991 році ВВП країни впав на 10%, але вже у 1996 році він показував приріст у 4,5 %, повідомляє “Інвестор”.

Інструкції до дій: реформи в посткомуністичних країнах

Чеські реформатори котрі взялись за трансформацію своєї країни сформували свої погляди на цей процес так, що неможливо створювати і змінювати складну систему за допомогою політично зорганізованих структур. Процес трансформації має бути сумішшю конструктивізму та спонтанної еволюції.

Будівля Верхньої палати парламенту Чехії

У комуністичний період у Чехії  непропорційно велику частку займала чорна металургія, що працювала майже в повному обсязі на привізній сировині. Ще одними сферами, що  переважали в промисловості стали традиційні для соцтабору – важке машинобудування і військова промисловість. Зовнішня торгівля підпорядковувалася директивам РЕВ та орієнтувалася на потреби СРСР і в порівнянні з розвиненими країнами була незначною.

Інструкції до дій: реформи Словаччини (Частина 1)

Чехія на відміну від Словаччини була значно краще індустріалізована. Основні галузі – паливно-енергетична, металургія, машинобудування, хімічна, легка і харчова промисловість. Економіка країни мала добре розвинену сферу послуг – насамперед туристичних і фінансових. Частка сільського та лісового господарства, а також гірничодобувної промисловості незначна і продовжує зменшуватися.

Залізниця в Чехії є повністю електрофікованою і однією з найефективніших в Європі

Ще до розпаду Чехословаччини, в 1990-1992 роках,  уряд який прийшов до влади почав принципові зміни. Було відкориговано бюджет, скасовано централізоване регулювання більшості оптових і роздрібних цін, надана свобода приватного підприємництва, ліквідована державна монополія на зовнішню торгівлю. Також, значно урізали державні видатки і змогли на перших роках трансформації досягти бюджетного профіциту ( 4% від ВВП 1990 року і 6,4% від 1991 року). У січні 1993 року в податковій системі запровадили систему податку на додану вартість.

Інструкції до дій: реформи Болгарії (Частина 2)

Значною мірою, було реструктиризовано державні заклади, ліквідовуючи одні й суттєво змінюючи ролі інших. Важливим кроком стала девальвація національної валюти. Чеську крону прирівняли до реального курсу, який існував на той час на чорному ринку. Цей крок суттєво полегшив перехід до лібералізації цін.

Середньовічні замки – є однію з туристичних візиток

Впродовж 1990-х років відбулась мала і велика приватизація, а також реституція власності, націоналізованої після приходу комуністів в 1948 році. Проте, як і усіх країнах приватизація була складним процесом, адже через відсутність внутрішніх інвесторів та малої кількості міжнародних, підприємства часто продавались за нижчою від ринкової вартістю. В результаті частка держави у ВВП з 97% скоротилася до менш ніж 20%. Відкриття промисловості країни для іноземного капіталу викликало приплив зарубіжних інвестицій: за їхнім рівнем на душу населення країна швидко стала лідером не тільки в Центральній і Східній Європі, а й в міжнародному масштабі. 

Інструкції до дій: реформи Естонії (Частина 3)

Успіх реформ дозволив для Чехії в травні 2004 року стати членом ЄС. Внаслідок цього, економічне зростання країни помітно прискорилось і, незважаючи на досить популістську економічну політику декількох урядів, досягло 6-7% в рік. Частка промисловості в ВВП, що в 1990 року була 62%, і потім впала наполовину, сьогодні зростає і досягає 38% – досить рідкісне явище серед розвинених країн.

Офіс компанії Avast в Празі

Чорна металургія і військова промисловість зменшили своє значення на користь автомобільних і електротехнічних виробництв. Розвиток останніх дозволяє Чехії з 2004 року мати позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу, незважаючи на швидке зростання цін на імпортовані енергоносії.

Чехія  на другому місці в Європі з виробництва автомобілів. В 2007 році в країні було випущено 962 881 автомобілів всіх категорій. Домінуючий виробник – компанія Škoda Auto. Вона за 10 років отримала колосальні інвестиції від німецького концерну Volkswagen-Audi Group VAG. Згодом поетапно повністю перейшовши в його власність.

Інструкції до дій: реформи Угорщини (Частина 4)

Смілива приватизація і поступовий продаж фірми для німецького гіганта, справила тільки позитивну роль на економіку країни. Škoda Auto дає величезну кількість робочих місць – як прямо (за рахунок зростання обсягу свого виробництва), так і опосередковано – забезпечуючи замовлення на комплектуючі для безлічі інших чеських заводів. Другим великим автовиробником в Чехії є компанія Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech. Вона виробляє близько 308 тис. авто щорічно.

Інструкції до дій: реформи Грузії (частина 5)

У 2009 році в Чехії було вироблено 975 111 автомобілів всіх категорій. Найбільш велика частка легкових автомобілів – 970 410 (зростання виробництва склало 3,2%). Серед держав Центральної та Східної Європи Чехія є однією з найбільш індустріально розвинених країн ВВП на душу населення дорівнює 22031 дол. США. 

Автомобільний гігант Skoda

Досвід Чехії показує, що сміливі і швидкі реформи сприяють тому, що країна пройшла перехідний період без значних втрат. А успішна приватизація та використання тих можливостей, що були на момент трансформації якісно вплинули на економічний розвиток держави.

Exit mobile version