МВФ може надати Україні пакет допомоги на $16 мільярдів – Bloomberg

Міжнародний валютний фонд вивчає можливість надання Україні багаторічного пакета допомоги сумою 16 мільярдів доларів, щоб покрити потреби країни та стати каталізатором для збільшення міжнародного фінансування.

Реалізація програми залежить від низки умов, включаючи схвалення з боку країн “Великої сімки”, а також від донорів та кредиторів України, які забезпечують стійкість боргу країни. Про це пише Bloomberg із посиланням на джерела, знайомі з цим питанням.

План також вимагатиме внесення змін до правил кредитування МВФ, щоб фонд міг надавати позики країні, охопленій війною. Своєю чергою, уряд України повинен буде взяти на себе зобов’язання щодо низки політичних заходів, а також успішно завершити чотиримісячну безготівкову програму МВФ, схвалену минулого року.

У разі схвалення нова програма, розрахована на три-чотири роки із загальною сумою $14-16 мільярдів, передбачатиме виплату від 5 до 7 мільярдів доларів у перший рік. Є сподівання, що план буде узгоджено до кінця березня, а перший транш надійде вже в квітні за найкращим сценарієм, зазначають джэерела Bloomberg. Очікується, що це допоможе збільшити фінансову підтримку України з боку державних і приватних кредиторів.

МВФ у коментарі Bloomberg зазначив, що фонд “як і раніше тісно взаємодіє” з Україною, і ця співпраця “може прокласти шлях до повноцінної програми”. Але ніяких подробиць, зокрема щодо потенційного розміру кредиту, у МВФ не надали.

У Міністерстві фінансів України від коментарів відмовилися, зазначає Bloomberg. В окремій заяві в четвер Мінфін висловив сподівання на “повноцінну” програму з фондом, яка включатиме фінансування.

Утім, за словами джерел американського видання, якщо цей план не отримає підтримки з боку достатньої кількості країн-членів МВФ, фонд може надати Україні фінансування за програмою Rapid Financing Instrument на 1,3 мільярда доларів.

Минулого місяця МВФ оцінив, що зовнішнє фінансування України має становити щонайменше $39,5 млрд цього року. Однак Україні, імовірно, знадобиться ще близько $8 мільярдів цього року для відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої російськими атаками, сказало одне з джерел.

Згідно з поточною програмою МВФ, український уряд зобов’язався вжити заходів для збільшення податкових надходжень, значного скорочення підтримки центральним банком постраждалого від війни бюджету та подальшого вдосконалення корпоративного управління в державних компаніях.