Bloomberg назвав 10 найбільших економічних ризиків 2022 року

Видання Bloomberg перерахувало 10 найбільших економічних ризиків, які можуть очікувати світ у 2022 році. 

Детальніше про це розповідає Інвестор-ЮА.

В його економічних моделях фігурують штам “омікрон”, інфляція, Китай і не тільки.

  1. Нові мутації коронавірусу

Якщо підтвердиться, що штам “омікрон” заразніший за “дельту”, але викликає менш важке захворювання, це непогана новина. Економіки перебалансуються ближче до допандемічного стану коштом зростання сервісів – рітейлу, фітнесів, ресторанів – і додадуть 0,4 п.п. до всесвітнього прогнозу Bloomberg на 2022 рік (зараз – 4,7%).

Однак якщо з’явиться одночасно заразніший і небезпечніший штам, динаміка світової економіки буде схожа на другий квартал 2020 року зі скороченням до 10% у найбільш чутливих галузях.

  1. Інфляція у США

Економісти передбачали інфляцію на кінець цього року близько 2%, натомість вона зараз складає близько 7%. Не виключено, що така ж помилка відбудеться в 2022 році, але поки що моделі агентства передбачають зниження інфляції наступного року до 3%. За несприятливого поєднання факторів головна економіка світу підійде ближче до стагфляції.

  1. Політика ФРС

Для ринків жорстка політика ФРС означає лихо, особливо якщо на них утворюються “бульбашки”. Якщо у 2022 році регулятор тричі підвищить ставку та заявить готовність дійти до 2,5%, 2023 рік США зустрінуть рецесією.

  1. Просідання ринків, що розвиваються

Підвищені ставки США означають приплив грошей у доларові активи і відтік з ринків, що розвиваються. Але такі економіки мають різний ступінь вразливості до цього перетоку: він мінімальний у Саудівської Аравії та Росії, максимальний – у Аргентини, Туреччини та Бразилії.

  1. Проблеми Китаю

Якщо Китай продовжить дотримуватися політики “нульової толерантності” до коронавірусу незалежно від штаму, і при цьому не залагодить важких наслідків кризи в секторі нерухомості, зростання китайської економіки наступного року може сповільнитися до 3% проти 5,7% базового прогнозу. Це спричинить “ефект доміно” у світовій економіці та може вплинути на політику ФРС.

  1. Нестабільність у Європі

Йдеться не лише про фактор України, а й про президентські вибори у Франції та Італії. Якщо в цих ключових економіках переможуть євроскептики, ціна запозичення для них підвищиться, а при спреді суверенного держборгу в 300 базисних пунктів (як у минулу фінансову кризу) настане рецесія. Вона здатна відібрати в єврозони щонайменше 4% від ВВП.

Читайте також: Курс долара на Новий рік: прогнози експертів

  1. Проблеми Brexit

Повномасштабна торгова війна між ЄС та Великобританією є малоймовірною, але проблеми на митних кордонах цілком можливі. Вони ще більше піднімуть вгору споживчі ціни.

  1. Згортання екстрених стимулів

У 2022 році, за оцінкою UBS, уряди згорнуть підтримку приблизно на 2,5% світового ВВП. Особливо сильно цей фактор позначиться на економіках Великобританії, Італії, Канади та Японії.

  1. Зростання цін на їжу

Становище з доступністю їжі обіцяє бути гіршим, ніж у кризу “арабської весни” 2011 року, особливо в таких країнах, як Судан, Ліван та Алжир. Це означає ризик нової нестабільності у макрорегіоні.

  1. Геополітика

Головний жахливий сценарій – це війна наддержав. Але на світову економіку не менше вплине і нова торгова війна між США та Китаєм, і нова криза з постачанням напівпровідників із Тайваню. Не варто недооцінювати потенціал регіональної напруги – наприклад, у Туреччині чи Бразилії напередодні жовтневих виборів.

Джерело