“Якщо не зберемо врожай, то у світі помруть мільйони”: чи буде гречка, херсонські помідори та експорт пшениці

Посівна в Україні триває на 80% територій попри війну

Посівна в Україні цьогоріч могла опинитися повністю під загрозою через війну. Однак аграрії вирішували проблему за проблемою, аби посіяти урожай навіть там, де тривали бої. Експерти запевняють, що голоду в Україні не буде, але якщо урожай не зберемо, то помруть мільйони людей в країнах Північної Африки і Близького Сходу, які майже повністю залежні від нашої пшениці.

Українців влітку може чекати овочевий дефіцит, адже через тривалі бойові дії на Херсонщині не буде ні найкращих у світі помідор, ні кавунів. Та і ціни на овочі зростатимуть, хоч і не суттєво.

Більше про посівну та майбутні жнива ексклюзивно для Новини.LIVE розповів член комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук.

Посівна в Україні ще триває і щодня зіштовхується з новими викликами. До проблем з технікою і замінованими полями додалося питання дефіциту палива. Яка ситуація на полях сьогодні?

Посівна триватиме десь до 20 травня. Важка ситуація була в Чернігівській та Сумській областях, де тривали бойові дії. Окупанти знищили та викрали багато сільськогосподарської техніки, насіння, палива. Потім була проблема замінованих територій, аграрії часто власновуч збирали снаряди.

Були труднощі з насінням, шукали його в різних фондах, поставляли з заходу України. Проблема з дизпаливом вирішувалась, як то кажуть, з коліс. Але катастрофічною я посівну кампанію назвати не можу. Всі проблеми вирішуються в ручному режимі.

Сотні гектарів полів не засіювалися через складне замінування. Для будь-якого аграрія ця посівна стала дорожчою, особливо в зонах бойових дій. Поки чітких цифр, що ми втратили через війну, немає. Але, на мій погляд, 20% посівних площ ми не засіємо.

Важка ситуація на сході та частково півдні України, під дулом АК-47 кремлівські злочинці забирають в наших фермерів все та примушують працювати на них. Важко, витримаємо, переможемо, відбудуємо. Наші хлопці пеньком під зад проженуть окупантів, все налагодимо, інших варіантів в нас немає.

Що цьогоріч сіяли? Чи буде дефіцит певних культур, наприклад гречки?

Гречка у нас взагалі не основа продовольчої безпеки, а політичний продукт. Всі говорять за гречку, але якщо подивитися на її споживання, то не так багато українці її їдять. Переважає споживання продуктів тваринного походження, овочів та зернової групи, з якої виготовляють хлібобулочні вироби. Гречки українцям вистачить.

Яка ситуація з овочами, херсонські помідори та кавуни під загрозою? І як змінюватимуться ціни на овочі?

З овочами проблема набагато більша через те, що бойові дії на Херсонщині та Миколаївщині. Особливо будуть проблеми з помідорами. Наші херсонські помідори найкращі у світі, кращі за іспанські та будь-які інші.

Ми закликаємо всіх людей на присадибних ділянках висаджувати овочі і щоб себе забезпечити, і на реалізацію. Я в Рівному підготував на 20 тис. сімей набори насіння, щоб люди висівали і зібрали потім кілька тисяч тонн власних овочів.

Ціни на огірки і помідори нині високі, бо вони тепличні. Через кілька тижнів буде спад ціни, на прилавках з’являться овочі з присадибних ділянок та від фермерів.

У будь-якому випадку, сільськогосподарська продукція після жнив на осінь може подорожчати десь на 15%. У першу чергу це залежатиме від енергоресурсів.

Якщо повністю зірветься урожай, у нас є запаси, голоду не буде?

Для внутрішнього споживання в будь-якому випадку запаси є, що б не сталося. Проблема більше в тому, що якщо ми цьогоріч не зберемо врожай і не зможемо експортувати, то в країнах Північної Африки і Близького Сходу від голоду можуть померти мільйони людей. Буде голод, будуть помирати люди, якщо не Україна. Ми їх на 60-80% забезпечували зерном.

Там вже й так б’ють на сполох і не знають, що робити, бо переорієнтувати експорт з інших країн буде майже неможливо. Бразилія, Аргентина і половина США в засухах, врожаї будуть не дуже добрі.

Треба, щоб українці сіяли. Щоб кожна бабуся з села знала, що завдяки її продукції буде або наша армія нагодована, або 20 дітей з племені Тумба-Юмба.

Як відбуватиметься експорт в умовах війни?

По-перше, Євросоюз та Велика Британія зняли для нас квоти, ми можемо експортувати більше. Звісно, все буде фіксуватися і контролюватися, щоб не вивезли все. Для внутрішнього споживання нам потрібно не більше 25% від того, що ми зберемо на українських полях, все інше виїде, бо це додана вартість, валюта.

Експортуватися продукція здебільшого буде потягами і автомобілями до портів Балтії, Румунії, Польщі, Болгарії. Зеленський домовився з їх президентами про зелені коридори. Там завантажать великі кораблі і будуть експортувати. В Європу поїде вагонами та автомобілями.

Як держава нині підтримує аграріїв в умовах війни, є якісь нові програми?

Є кредитна програма саме на посівну – це 80% гарантій Кабміну, а 20% аграрій має надати залог рухомим майном. Це може бути техніка або минулорічний врожай. Під самі жнива будемо аналізувати і запускати додаткові програми по потребі та можливостям.

Як буде відновлюватися галузь після завершення війни, будуть радикальні зміни? Чи з’являться ресурси розвивати переробку, яка так необхідна?

Якщо будуть кошти, то буде переробка. Зараз Зеленський веде перемовини зі світовими фондами, лідерами різних держав, про створення фонду відновлення України. У нас триває переламний період, щоб по іншому оцінити нашу агро сферу та її переробку.

Створена Нацрада з відновлення України. Обговорюємо з колегами та надаємо пропозиції, що потрібно в секторі розвитку для сільського господарства, продовольчої безпеки України та великої частини світу. Маємо все підготувати та надати протягом 5-6 тижнів. Потім будуть рахуватися ресурси, ухвалюватися закони і вперед.

Будемо будувати переробку. І консерва має бути українська, і макарони, і все має бути своє. Армія має бути номер один і продовольча безпека номер один.