Україна: дивлячись у 2018 рік

Україна закінчила 2017 рік без значних втрат але й без значних здобутків. Яким же буде 2018 рік і чи зможе наша держава покращити свої макроекономічні показники. Чи чекає нас зростання рівня інфляції і чергове знецінення гривні.  Чи зможе країна зміцнити відносини з МВФ та залучити іноземні інвестиції і стимулювати розвиток економіки, повідомляє “Інвестор”.

У 2017 році влада здійснила кілька своїх обіцянок але більшість реформ так і залишились у шухляді. Проте, навіть виконані плани вплинули на економіку не зовсім так як це планувалось.

Найперше – це впровадження мінімальної заробітної платні на рівні 3200 гривень. Підвищення мало сприяти матеріальному покращенню, а прихований мотив був, щоб таким чином наповнити бюджет за рахунок ЄСВ. Також, за рахунок підняття зарплатні було проведено “косметичну” реформу пенсійного фонду. Проте, така позитивна дія обернулася збільшенням інфляції, до якої уряд явно не був готовий. У цьому році прем’єр-міністр Володимир Гройсман знову обіцяє підвищення заробітної плати. Цікаво, що чекатиме країну після цього.

Ще однією втіленою мрією минулого року став довгоочікуваний безвіз. Котрий обернувся просто колосальним відтоком працівників закордон. Планується, що і в цьому році кількість людей, котрі планують виїхати не зменшиться.

Ще одне досягнення минулого року – це так зване очищення банківської системи, що привело до приватизації Приватбанку. В цьому ж році стоїть питання, що робити державі із державними банками. Ще одна із проблем наступного року стане робота із золотовалютними резервом, адже від його скорочення чи наповнення буде значною мірою залежатиме стабільність валюти.

 

 

Важливою діяльністю цього року має стати робота із боргами, адже вони вже сягнули 80% ВВП. Тому для уряду доведеться віртуозно співпрацювати із світовими та європейськими кредиторами. Якихось радикальних реформ у цьому році не слід очікувати, оскільки все замре в очікуванні виборів, а ось що потрібно очікувати, так це ріст інфляції у зв’язку із все ж тими передвиборчими обіцянками. В зв’язку з цим ми зможемо побачити новий стрибок долара, навіть до 31-32 гривень.

Для сталого розвитку країни потрібно буде далі працювати над залученням інвестицій в середину держави та нарощування експорту. Щоб здійснити ці завдання уряд постане перед рядом проблем. Для залучення закордонного бізнесу та розвитку власного потрібно буде працювати над законодавством. Останні дані Doing busines, щодо простоти ведення бізнесу віднесли Україну на 76 сходинку і вона розмістилась поміж такими країнами як – Киргизтан на 77 і Бутан на 75. Експерти вважають, що один із важливих кроків для залучення інвестицій є рішення про продаж землі. Проте, рішення про землю буде не бізнес рішенням. Воно в будь-якому випадку буде політичним.

Важливим рішенням для покращення експорту стане реформа транспортної системи. Аналітики уже довгий час зазначають, що держава багато втрачає саме через недолугу і застарілу транспортну систему. Ефективне її реформування покращить як еспортний рух так і зробить Україною привабливою для транзитних перевезень.

 

 

Ще однією проблемою цього року стане енергетична галузь. Вона має більше невиконаних рішень, як доведених до кінця. Оскільки немає чіткої стратегії реформування галузі, то держава живе ситуативними кроками і вирішує уже посталі проблеми. Таких проблем є достатня кількість: це і те як має формуватись ціни на електроенергію і газ, і те з яких джерел вони будуть надходити. Впровадження нових технологій і методик у енергетику досить часто є лише розмовами, в силу цього кожна зима в нашій державі це як квест кімната пошуку рішень звідки знайти ресурси.

Довготривала боротьба з Газпромом може стати темою всього року. Оскільки не важливо яке рішення буде прийнято, обидві сторони продовжуватимуть змагання, бо це питання не економічне, а політичне. І Порошенко, і Путін вважають цей процес важливою піар-кампанією для себе.

Таким чином, Україна вступає в 2018 рік із ланцюгами не виконаних реформ та обіцянок. Цей рік очікується бути не набагато гіршим за 2017 рік, проте експерти радять не очікувати від влади і надпродуктивності. Єдине, що вона буде з усіх сил намагатиметься зробити це постаратись нерозсваритись із МВФ і спробувати хоча б мінімально скоротити держборг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *