Як не втратити гроші під час релокації: розбираємо систему подвійного оподаткування

Якщо ви плануєте переїзд за кордон або вже там, варто прочитати цей матеріал, інакше існує ризик втратити гроші.

Багато хто з нас був змушений покинути рідну країну або ж давно придивляється до іншої держави для проживання. За кордоном потрібно розпочинати нове життя та шукати нову роботу — якщо ви найманий співробітник.

Але сучасні реалії такі, що підприємці часто релокують за кордон і свій бізнес, і навіть команду, яка працювала разом із ним. Часто це робиться похапцем, не маючи запасу часу на якісну підготовку та вивчення законодавчої бази країни. Приказку “Поспішиш – людей насмішиш” ще ніхто не скасовував, але в цьому випадку її можна було б замінити на “Поспішиш – втратиш гроші”.

Що робити, щоб нікого не смішити і, головне, зберегти свій капітал? За порадою ми звернулися до Ірини Кузьмичевої.

Досьє

Ірина Кузьмичева – бізнес-консультант, бізнес-вумен, мандрівниця, меценат благодійного фонду, nft-gallerist, автор книги “ХАКНУТИ ДОЛЮ: як швидко та ефективно досягти бажаного”.

Ірина надає допомогу у релокації бізнесу вже досить давно. І, за її словами, стандартна процедура включає кілька обов’язкових етапів:

  • Реєстрацію юридичної особи або відкриття філії;
  • Відкриття банківського рахунку;
  • Переїзд менеджменту, власників, працівників;
  • Переїзд виробництва (у деяких випадках).

І тут люди діляться на два типи – тих, хто одразу вдається до допомоги бізнес-консультанта та юриста, які вирішать усі ці завдання без головного болю та заощадять кошти, і тих, хто воліє діяти на свій страх та ризик. Причини у підприємців, які обирають самостійний шлях, можуть бути різні: спроба зберегти гроші від високих прайсів бізнес-консультантів, зайва самовпевненість чи нерозуміння масштабності завдання та проблем, які можуть виникнути.

І, за словами пані Кузьмичевої, за роки роботи вже визначився пул типових помилок самостійних релокантів:

Не вдаються до допомоги юристів

Якщо ви все ж таки за те, щоб вам допомагав грамотний фахівець, Ірина рекомендує на початковому етапі звернутися мінімум у три юридичні контори: 

  1. З місцевими співробітниками, які говорять місцевою мовою 
  2. Юристи, які спілкуються рідною або зрозумілою для вас мовою 
  3. Англомовні фахівці, які ведуть діяльність у цій юрисдикції. 

Далі вже порівняйте цінові пропозиції та рішення, які вам пропонують фірми, та вибирайте, з ким вам буде зручніше працювати.

Неуважно ставитися до місцевих особливостей: менталітету, стандартів поведінки користувача, локальних платіжних систем, рекламних креативів та багато іншого.

У цьому питанні, за словами Ірини Кузьмичевої, краще звернутися за допомогою до бізнес-консультанта, який має досвід підприємницької діяльності у цій країні.

Не легалізувати приватний капітал

У цьому питанні вам точно не обійтися без бізнес-консультанта чи навіть цілої команди фахівців, адже часто зарубіжні країни перед будь-якою угодою вимагають підтвердження джерела походження коштів.

Не розібратися у питаннях оподаткування, щоб уникнути подвійних витрат.

Ця тема заслуговує більшої уваги. Податкові умови роботи підприємців-вихідців із СНД за кордоном регламентуються відповідними договорами між двома державами: тим, звідки виїжджаєте, та тим, куди ви релокуєтеся. Якщо такі є. Якщо ні, на практиці це може призвести до подвійної сплати того самого податку.

Податками оподатковуються будь-які закордонні операції, що генерують дохід: реалізація товару, продаж частки у бізнесі чи отримання роялті.

За словами Ірини Кузьмичевої, це виглядає приблизно так: «Підприємець, наприклад, заробив гроші в Польщі і заплатив польський податок. Далі завів прибуток у свою країну і… поклав до її бюджету поданий тут податок. Чи залишиться після таких маніпуляцій наш бізнесмен у плюсі – велике питання.

«Перш ніж відкривати бізнес у конкретній країні, потрібно не тільки дізнатися, чи є між країнами договори про уникнення подвійного оподаткування, – розповідає Ірина, – важливо дуже уважно вникнути у кожну деталь цього договору, адже у різних країнах зі 100% ймовірністю будуть свої нюанси у питаннях обліку та сплати податків, наявності специфічних роялті тощо. Більше того, варто порівняти ставки податків у цих країнах. І якщо вже на цьому етапі все звучить вам страшно і незрозуміло, не варто займатися такими питаннями самостійно, нічого хорошого з цього не вийде».

Якщо ж не про бізнеси, а про громадян, які шукають роботу в іншій країні, найкраща порада їм – звернутися до місцевих податкових служб або до консультантів, щоб отримати рекомендації та не порушувати локальне законодавство.