Названо дату, коли в Україні підвищать прожитковий мінімум

Українцям через місяць, 1 липня, перерахують головний соціальний стандарт.

Детальніше про це розповідає Інвестор-ЮА.

Деталі: Всі українці на заслуженому відпочинку повинні отримувати пенсії від одного до десяти прожиткових мінімумів. Зараз це від 1638 до 16 380 грн, а з 1 липня – від 1712 до 17 120 грн. Тобто у результаті нововведення підвищать мінімальну і максимальну пенсії, а також надбавки за надстаж.

У пресслужбі Кабміну повідомили, що прийдешній перерахунок уже закладений у бюджет ПФУ, тому жодних затримок не буде. “Індексація прожиткового мінімуму передбачена вже ухваленим бюджетом України на 2020 рік. Всі суми закладені в бюджет, виплати будуть здійснені вчасно”, – розповідають в уряді.

Так, за кожен рік понад нормативний (для жінок від 30 років, а для чоловіків від 35 років) має бути надбавка в розмірі 1% прожиткового мінімуму. Наприклад, якщо жінка відпрацювала 40 років замість необхідних 30, то вона зараз може розраховувати на надбавку в розмірі 163,8 грн, а після перерахунку надбавка складе вже 171,2 грн. Всього підвищення можуть відчути на собі 6,8 млн осіб.

Субсидії. У формулі розрахунку розміру знижки також фігурує прожитковий мінімум. Середньомісячний дохід одного члена сім’ї ділять на два прожиткових мінімуми, множать на 15% і на загальний дохід сім’ї. Отримана сума – обов’язковий платіж за комуналку, а решту повинна покрити субсидія.

Для прикладу, з прожитковим мінімумом у 2027 грн обов’язковий платіж для сім’ї з чотирьох осіб із сукупним доходом 10 тис. становить 928 грн. А після підвищення прожиткового мінімуму 2118 грн ця ж сім’я з тим же доходом повинна буде віддавати за комуналку вже 885 грн.

Податки. “Для першої групи платників єдиного податку ставка встановлюється в межах 10% прожиткового мінімуму”, – йдеться в ст. 293 Податкового кодексу. Так, до 1 липня показник прожиткового мінімуму для працездатної людини становить 2102 грн, а ставка – 210,2 грн. Після першого липня прожитковий мінімум становитиме 2197 грн, а ставка – 219,7 грн.

Аліменти і виплати військовослужбовцям. Від розміру прожиткового мінімуму також залежить разова матеріальна допомога українцям, яких призивають на строкову службу в армію (вона становить два ПМ) і мінімальний розмір аліментів. Як пояснює юристка Діна Дрижакова, розмір аліментів визначає суд, він залежить від багатьох факторів (матеріальне становище іншого з батьків, розмір заробітної плати того, хто буде платити аліменти тощо), законом визначено лише мінімальні розміри аліментів: не менше половини прожиткового мінімуму на дитину.

Аналітик Єгор Комов упевнений: сам принцип розрахунку прожиткового мінімуму в Україні застарів, але поки немає коштів у бюджеті, від його перерахунку нічого не зміниться.

Коментар: “Зараз оцінити за списком товарів потрібну для задоволення базових потреб суму вкрай складно. У європейських країнах, наприклад, дивляться скільки заробляють 20% найменш забезпечених і ось на рівні їхнього доходу і встановлюють прожитковий мінімум. Є ще соціологічний принцип, коли у самих же громадян дізнаються, на яку мінімальну суму можливо прожити”, – розповідає Комов.

Юрист Олександр Плахотник додає: поняття прожиткового мінімуму є в 46-й статті Конституції, так просто перестати рівнятися на цю величину не можна, але при цьому, якщо підрахувати реальний розмір, виявиться, що закладених на соціальні виплати людських грошей не вистачить.

Коментар: “У нас зараз обговорюють реформу прожиткового мінімуму. Безумовно, її потрібно реалізувати. Але поки ми перебуваємо в дуже складній ситуації, коли виплачувати реальний прожитковий мінімум неможливо, а той, що зараз є, неможливо оцінювати як прожитковий мінімум”, – говорить Плахотник.

Джерело: сайт Час-Дій

Читайте також: Долар продовжує падати: актуальний курс валют

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *