“Податок на сім’ю”: у Верховній Раді запропонували нову реформу – деталі

У Верховній Раді задумали ще одну велику реформу в податковій сфері. 

Детальніше про це розповідає Інвестор-ЮА.

Багатьом українцям обіцяють залишати більше грошей, які йшли на сплату податку, а замість цього скоротять субсидії та соціальну допомогу, повідомляє Деловая столица.

Голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова запропонувала змінити систему оподаткування таким чином, щоб обкладати податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) не персонально кожного працюючого українця, а відразу цілу сім’ю або домогосподарство. Вона зазначила, що така система діє в багатьох країнах і вельми успішно.

За словами політика, в законопроєкті, який зараз розробляється, сплата ПДФО збережеться, але держава за підсумками року буде повертати частину податків тим домогосподарствам, доходи яких (з розрахунку на кожного члена сім’ї) не дотягують до прожиткового мінімуму.

Коментар: “Завдання саме в тому, щоб створити систему оподаткування домогосподарств і повернути їм ПДФО, який платить годувальник. Тим самим годувальник зможе забезпечити собівартість проживання людей в домогосподарстві”, — пояснила вона.

У результаті реформи, за словами Галини Третьякової, оскільки шляхом повернення частини податку українці отримуватимуть на руки більше грошей, можна буде скоротити виплати субсидій і різної соціальної допомоги й не ганяти ці гроші по колу. При цьому соціальні служби зможуть зосередитися на допомозі тим, хто цього реально потребує, — багатодітним сім’ям та людям з інвалідністю.

Коментар: “Ми тримаємо 40% домогосподарств на голці комунальних субсидій, замість того щоб повернути переплачений ПДФО на собівартість утримання кожного члена домогосподарства, не забираючи цей податок через чиновницьку систему і управління соціального захисту населення”, — сказала вона.

За словами Галини Третьякової, це стимулюватиме українців не ховати доходи, оскільки вони знатимуть, що їм буде повернута частина сплаченого ПДФО. І ця реформа не буде дорого коштувати державному бюджету.

Підводні камені реформи

Ілля Несходовський, позаштатний консультант комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку, вважає ідею оподатковувати не працюючу людину, а відразу ціле домогосподарство, правильною. Чинна сьогодні в Україні система призводить до дискримінації, оскільки, наприклад, працюючий українець, в сім’ї якого є діти або інваліди, фактично бере на себе частину функцій держави щодо його утримання, але податків платить стільки ж, скільки й той, хто не змушений ні про кого піклуватися.

Коментар: “Тому забирати податки у таких працюючих неправильно”, — сказав він.

Саме через таку дискримінацію в Україні падає народжуваність, адже утримання дітей — це дуже великі витрати, а держава надає допомогу щодо утримання дитини тільки до трьох років.

Коментар: “А після трьох років, коли виплати припиняються, дитині вже їсти не потрібно? Держава закінчила виплати, галочку собі поставила, а далі утримання дитини стає вже проблемою батьків. Але якщо не поміняти цю практику, то завтра в Україні просто нікому буде платити податки”, — сказав він.

Економічний експерт Борис Кушнірук також вважає, що ідея Третьякової правильна, однак перш ніж реалізувати її на практиці, потрібно багато зробити.

По-перше, доведеться коректно порахувати реальний розмір прожиткового мінімуму, який однозначно більший, ніж встановлений сьогодні, і орієнтовно становить 5–6 тис. грн на місяць.

По-друге, потрібно буде домогтися поступового підняття добробуту до рівня реального прожиткового мінімуму з розрахунку на кожного члена сім’ї. Без цього забезпечити повернення ПДФО з бюджету буде неможливо — просто не буде на це грошей.

Третє, що потрібно зробити, — розрахувати відсоток оподаткування таким чином, щоб після сплати податків дохід на кожного члена сім’ї не став нижчим за прожитковий мінімум.

Коментар: “Але все це не можна зробити, просто прийнявши закон”, — сказав він.

Однак проти такого закону на сьогодні однозначно виступають Міністерство фінансів і місцеві органи влади. Мінфін проти, оскільки вважає, що на подібне повернення ПДФО у державному бюджеті немає коштів. Місцева влада проти, оскільки сьогодні їхні бюджети поповнюються в тому числі коштом ПДФО. Ціна питання — сотні мільярдів гривень.

Джерело: сайт Курс

Читайте також: В Укргідрометцентрі дали оновлений прогноз погоди на травень

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: