Як вийти з кризи – приклад Ісландії
Ісландія в нас асоціюється із живописними краєвидами та гейзерами, проте економісти асоціюють її також із банкрутством та досить швидким виходом з кризи, повідомляє “Інвестор”.
Для випадку із кризою в Ісландії економісти вигадали навіть окремий термін – гейзерна економіка, тобто швиде зпростання і таке ж падіння. Причиною кризи в країні стало надмірне захоплення кредитування і відсутність обмежень для банків в країні. Це призвело до того, що середнє домогосподарство країни мало близько 213% річних боргів, а загальні борги ісландців в країні досягли 100 мільярдів доларів.
Заробили: Рада виплатила депутатам у липні більш ніж 16 мільйонів гривень відпускних
Під час світової кризи 2008 року Ісландія опинилась на межі банкрутства. В цьому ж році банківська система похитнулася і відповідно найбільші приватні банки довелось націоналізувати. Цікаво, що Уряд країни зміг здійснити виплати вкладникам тільки своєї країни, а закордонним допомагали їхні уряди.
Як освоїти кошти: за 4 роки Україна отримала міжнародної допомоги на понад 1 мільярд доларів
Для того, щоб вийти з кризи країна не тільки оздоровила свою банківську ссистему але і активніше почала розвивати економіку. В цьому вона зробила ставку на дві галузі, котрі були виграшними, а саме туризм та вилов риби. ДЛя того, щоб за рахунок них оживити економіку уряд Ісландії скористався, як це не дивно, із своєї кризи.
Український авіагігант почне виробляти безпілотники
Розвиваючи туристичну інфраструктуру, водночас робилася ставка на те, що внаслідок знецінення ісландської крони, всі товари і послуги для туристів стали дешевшими. Таким чином це послужило додатковим стимулом що приманював туристів в країну, а ціни були меншими, аж до відноснї стабільності.
Ще один напрямок сильно розвинувся це вилов риби. За час кризи ісландські експортери риби збільшили обсяги вдвічі. Це стало можливим за рахунок все того ж знецінення своєї валюти. Внаслідок цього ціни на зовнішніх ринка і в середині країни досить різнились, що допомогло захопити певну частку ринку. Як відзначали місцеві експортери вони під час кризи не зупинились, а використали все можливе і це дало успіх.
Символом виходу країни з кризи стала одна з центральних вулиць столиці де частина банків перетворили на готелі. Теперішнє гасло Ісландії заробляти реальні гроші, а не жити за рахунок віртуальних кредитів.