“Євробляхи в законі”, як передвиборчий козир

Законотворці у фактично останній свій робочий день перед канікулами прийняли проект закону, котрий має стати початком вирішення проблеми так званих “євроблях”. Проте, в цьому проекті зберігається ще багато “але”. Тому, поки активісти почали святкувати свою першу перемогу, варто задуматись, чи це таки перемога.

Фактично одразу після прийняття законопроекту активісти громадської організації “Авто Євро сила” дали свого роду прес-конференцію, де назвали це рішення перемогою для всіх українців. Хоч і зазначили про те, що законопроект вимагає доопрацювань. Зокрема, потрібно або скасувати або суттєво знизити мито, а також відмінити так званий “євростандарт”.

Проте, багато експертів не поділяють такого позитивного сприйняття нового законопроекту. Цікавою є думка народного депутата Волидимира Парасюка, яку він висловив в ефірі UMN. Депутат вказав на велику кількість недоопрацювань, які можуть послужити приводом для нових корупційних схем. Зокрема, одним із найбільших недоліків законопроекту він називає взагалі непропрацьований момент із легалізацією уже ввезених автомобілів. За новими правилами власникам потрібно перетнути кордон і вже легально ввезти автомобіль на територію України.

Проте, всі забувають, що досить часто в країнах, де ці автомобілі були зареєстровані, не збереглось жодних документів. Отже, власники цих авто автоматично стають поза законом. 

Наступним недоліком на який звертають увагу є те, що законопроект спрощує лише сплату акцизу, а ввізні мита, ПДВ, та інші виплати котрі повинен буде заплатити автовласник залишаються. Натомість, в документі досить детально пропрацьовані репресивні методи, щодо порушників. Там чітко зазначені механізми того, як буде здійснюватись контроль, штрафи та інші санкції.

Зважаючи, на непропописаний механізм легалізації авто вже ввезених в Україну – отримуємо десятки тисяч потенційних порушників. 

Звісно ж, будь-яке економічне питання в нас має свою політичну складову. Є вона і в новому законопроекті. Багато експертів відмічають той факт, що ініціаторка змін Ніна Южаніна є людиною Президента Петра Порошенка. Цей факт дає причину думати, що вирішення чи не вирішення питання євробляхарів буде напряму залежати від президента та майбутніх виборів. Тобто, реального розв’язання чекати варто лише напередодні виборів. Оскільки категорія власників авто на єврономерах є активною частиною супільства, таким чином вони можуть стати потенційним електоратом того, хто вирішить їхню проблему.

Отже, узаконення євроблях це політичний козир і теперішній президент не хоче з ним поки розлучатись. 

У висновку залишається сказати, що теперішній прийнятий законопроект це свого роду ілюзія роботи профільного комітету та Верховної ради, а також загравання з активістами. Для яких роблять посил, що уважно дослухаються, насправді ж прагнуть використати в майбутній політичній боротьбі.

 

Олександр Денисюк – аналітик, аспірант кафедри історії НаУ “Острозька академія”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *