Американські вчені створили пристій, що може видобувати воду з повітря пустелі
Довгий час вчені задумувались над тим як зробити продуктивними для господарства величезні площі світових пустель. Вчені з MIT, можливо стали на шляху до вирішення цієї проблеми. Вони створили перший прототип приладу, що витягує питну воду з сухого повітря пустелі, повідомляє “Інвестор”.
Незвичайний прилад представили публіці ще рік тому. Він здатний витягувати пару води з повітря, використовуючи тепло і світло Сонця, і накопичувати її всередині пористого матеріалу, так званого метал-органічного каркасу. Цікаво, що подібна технологія використовується зараз для очищення повітря від парів різних газів і прискорення реакцій.
“Коли ми представили цей матеріал рік тому, наші колеги висловили чимало сумнівів щодо того, що такий пристрій буде працювати на практиці. Ми провели польові випробування і перевірили кожну претензію, яка була озвучена за минулі місяці “,
– розповідає Евелін Вонг (Evelyn Wong), фізик з Массачусетського технологічного інституту (США).
Вчені дослідили, що конструкції, зібрані з молекул засобів для видалення накипу і атомів цирконію, активно поглинають не водень чи вугликислоту, а водяну пару. Відповідно до цієї ідеї вчені розробили найпростіший “генератор води”.
Працює прилад досить просто – “пісок” з частинок МОК поглинає воду з повітря, а світло Сонця змушує пару покинути їх і сконденсуватися в посудині, підключеній до опріснювачів.
Проект наразився на хвилю критики від наковців та негативні відгуки в ЗМІ, щоб відповісти критикам вчені провели спеціальний експеримент. Прилад встановили на даху університету Арізони в Темпі, де панував “пустельний” рівень вологості – близько 10-20%, і високий рівень сонячного освітлення. За день такий пристрій зібрав близько 250 грам води.
Сама вода, яку зібрав пристрій, не містила в собі іонів цирконію, молекул засобу для видалення накипу та інших домішок, і була абсолютно чистою і придатною для пиття. Таким чином, вчені сподіваються, що епізоди з наукової фантастики скоро стануть дійсністю і пустелі стануть такими ж придатними для життя як і інші території. Можливо скоро з’явиться нова професія “фермерів-видобувачів води”. Прилад цікавим є і для України, адже ми теж маємо свою пустелю – Олешківські піски, яка є найбільшою в Європі.