Оприлюднено реальний рейтинг українських політиків (інфографіка)

Рейтингова американська компанія Political Consulting Group (PCG) провела незалежне дослідження напередодні президентських виборів в Україні. Згідно з результатами, у четвірку лідерів президентської гонки увійшли Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Святослав Вакарчук та Віталій Скоцик.

Результати дослідження міжнародного авторитетного видання значно відрізняються від українських, часто замовних опитувань. Серед п’яти лідерів дослідження, трьох політиків можна віднести до “нових облич”. Мова йде про Святослава Вакарчука, Володимира Зеленського та лідера “Аграрної партії” Віталія Скоцика. І якщо поява перших двох у рейтингу не є несподіванкою, то 7,3% Віталія Скоцика стали неочікуваними. Лідирує у рейтингу Юлія Тимошенко з невеликим відривом, набравши 11% голосів. Друге місце посів діючий Президент України Петро Порошенко з підтримкою у 9,4%. Згідно з даними дослідження, похибка становить не більше 2%, а електоральна відстань між кандидатами в межах трьох відсотків. Це означає, що будь-хто з кандидатів протягом передвиборчої гонки зможуть вирватися вперед.

Юлія Тимошенко – лідерка партії “Батьківщина”, “старожил” української політики. Прем’єр-міністр України 2005, 2007-2010 років. У 2011 році Юлію Тимошенко було засуджено за “газові контракти” 2009 року на 7 років. Її також підозрюють у розкраданні бюджетних грошей спільно з Павлом Лазаренко.

Петро Порошенко – нинішній Президент України, лідер партії БПП (Блок Петра Порошенка), також співзасновник “Партії регіонів”. Переміг на виборах 2014 року з результатом у 54.7% голосів. Мільярдер, власник кондитерської компанії “Рошен”.

Святослав Вакарчук – співак, лідер легендарного гурту “Океан Ельзи”. Вже був народним депутатом у 2007-2008 роках, проте склав мандат.

Віталій Скоцик – голова Аграрної партії, обраний у 2014 році. В минулому – генеральний директор American Machinery Company (АMAKO) та Landkom International.

Володимир Зеленський – комік, український шоумен. З 2011 до 2012 року був генеральним продюсером телеканалу “Інтер”.

Окрім загального рейтингу, у PCG опублікували детальніші зрізи. Зокрема, так званий “антирейтинг”. Як виявилося, старим українським політикам українці не довіряють найбільше. У трійці політиків з найбільшою недовірою залишаються Петро Порошенко, Юлія Тимошенко та Арсеній Яценюк. Не відстають від них Олег Тягнибок та Олег Ляшко – у п’ятірки “лідерів” рейтинг недовіри не опускається нижче 30%. Натомість, нові обличчя – Святослав Вакарчук та Віталій Скоцик – мають найнижчий антирейтинг. За даними дослідження, їм не довіряють лише 21 і 11% відповідно. Це вчергове підтверджує запит в Україні на нові обличчя у політиці.

Інфографіка. Кому з кандидатів ви НЕ ДОВІРЯЄТЕ найбільше?

Симпатії виборців відрізняються також в залежності від їх віку. Лідер опитування Юлія Тимошенко має найбільшу підтримку серед респондентів старшого віку – 58%. В той же час, лідерку “Батьківщини” майже не підтримує молодь (15%). Трохи краща ситуація у Петра Порошенка – його підтримують 54% респондентів старшого віку та 32% віком від 35 до 50 років, хоча ситуація з підтримкою молоді також скрутна. Це можна пояснити низькою довірою до “старих політиків”.

Молодь і середній клас найбільше довіряє “новим” рейтинговим політикам – найбільший відсоток підтримки молоді у Віталія Скоцика та Святослава Вакарчука – 34 та 38% відповідно. Виборці середнього віку віддають перевагу Віталію Скоцику. Серед причин такого вибору може бути його досвід роботи у топ-менеджменті, чого немає у Святослава Вакарчука чи Володимира Зеленського.

Електоральні вподобання відрізняються також і у регіональному розрізі. За даними дослідження компанії PCG, Петро Порошенко лідирує у трьох регіонах України (Захід, Центр, Південь), а Юлія Тимошенко – у двох (Північ та Схід). Щоправда, якщо поглянути на високий відсоток (28,2) серед тих, хто ще не визначився з вибором та рівень антирейтингу “старих політиків” (47,4 у Петра Порошенка та 39,8 у Юлії Тимошенко) — чимало шансів отримають “свіжі” політики. Відкритими можливостями можуть скористатися Віталій Скоцик та Святослав Вакарчук. Зокрема, Віталій Скоцик входить у п’ятірку лідерів в усіх регіонах, окрім Півночі, його підтримує молодь та люди середнього віку, що дає резерв для зростання рейтингу. Святослав Вакарчук має високу підтримку в усіх регіонах, окрім Сходу. Детальніше дивіться інфографіку:

Під час виборів 2019 року запит на “нові обличчя” зможе дійсно відобразитися на українській політиці, проте не слід забувати – ще чимало часу, а нові політики мають позитивну динаміку у зростанні електоральної підтримки.

Опитування проводилося серед населення України віком від 18 років. Вибіркова сукупність – 8 000 респондентів, опитування проводилося методом face-to-face 23-29 квітня. Похибка становить не більше 2%. Опитування станом на квітень 2018 року.