“Землю селянам”: третина сільськогосподарських земель належать великим компаніям

Питання статусу сільськогосподарської землі одних із найбільш популярних серед політичних спекулянтів. Хоча більшість експертів схиляється до думки, що теперішній статус кво найбільш вигідний для великих компаній, оскільки відсутність реального ринку землі сприяє величезному заниженню її вартості, повідомляє “Інвестор”.

Зовсім недавно український інфопростір сколихнуло повідомлення про те, що Європейський суд з прав людини зобов’язав Україну ухвалити більш збалансований закон щодо продажу сільськогосподарської землі. Суд ухвалив відповідне рішення у відповідь на позов жительки Івано-Франківська Софії Зеленчук 1947 року народження та жителя Тернополя Віктора Цюцюри 1939 року народження.

Вакансій не збільшилось, а безробіття зменшилось: українські реалії

Після цього знову виникли дискусії стосовно того чи можливий ринок землі. Більшість експертів з Українського аграрного союзу, Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) та економістів вважають, що ринок землі потрібно впроваджувати, адже теперішній статус, коли  можна лише здати її в оренду робить людей “неповноцінними” власниками. Крім того такий стан речей не власштовує іноземних інвесторів, оскільки не маючи власності вони фактично не відчувають повної впевненності в своїх інвестиціях.

Вся справа в координації: уряд створює спеціальний центр для малого та середнього бізнесу

Більшість експертів схиляються до думки, що теперішній статус кво вигідний великим власника орендарям землі. Так на думку економіст Євгена Олейнікова:

“Достатньо подивитися, хто є найбільшими орендарями і хто за рахунок того, що селяни позбавлені можливості продавати свою землю, має відповідну з року в рік можливість її орендувати. Навіть в умовах, коли можна змінити орендаря, але відповідні пункти угод прописуються так, щоб це було достатньо складно”.

Подібні тези підкріплюються дослідженнями. Відповідно до одного з них в Україні 29% земель сільськогосподарського призначення обробляють агрохолдинги. 

Польські власники — українські водії: євробляхи як норма

Як повідомляють в УКАБ:

 “Частка сільгоспземель у користуванні агрохолдингів склала в минулому році 29% від усіх сільгосппідприємств, тоді як в 2012 році цей показник становив 25%”.

Варто зазначити, що частка земель котрі орендуються великими компаніями останніми роками невпинно росла.  За останні 5 років загальний земельний банк в обробці агрохолдингами зріс з 5,6 мільйона га до 5,9 мільйона га в 2017 році, це приблизно на  6,3%.  За даними статистики найбільше агрохолдингівсконцентровано в Київській, Чернігівській і Полтавській областях, тоді як найменше – у Закарпатській, Луганській та Чернівецькій областях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *