Гроші без господаря: чому Україна не може використати європейські гроші?

За роки незалежності обсяги міжнародної допомоги Україні становлять близько 44 мільярдів доларів і ще понад 15,6 мільярдів євро. Проте, Україна неспроможна належно використати кошти міжнародної допомоги, оскільки не має достатньо проектів під донорські гроші, повідомляє “Інвестор”.

Для того, щоб ефективно оперувати фінансами та спрямовувати їх у потрібні напрямки потрібна окрема інституція, котра матиме такі функції. Зокрема на користь цієї думки свідчить досвід Литви, яка змогла ефективно залучити великі обсяги інвестицій тільки завдяки незалежній інституції котра ними оперувала.

Україна втратила 30 мільйонів євро фінансування від ЄС

Україна відразу по здобутті незалежності стала отримувати міжнародну допомогу. Проте, узагальнених даних про те, за якими саме каналами, у які періоди та скільки міжнародної допомоги було перераховано Україні, в жодному українському відомстві не надають, а можливо навіть не знають.

Україна та Хорватія обговорили питання енергетичної безпеки

Відомо, що після подій Євромайдану кількість таких надходжень суттєво зросла. Якщо до Революції гідності в Україну щороку надходило близько 500 мільйонів доларів допомоги у вигляді грантів, то вже у 2014 та 2015 роках – понад мільярд.

ЄС є найбільшим донором для України. Щорічна фінансова допомога  лише через Європейський інструмент сусідства зросла з 47 мільйонів євро у 2002 році до 242 мільйонів євро у 2014 році. 

Нажаль, за 2017 рік Україна використала лише 47 відсотків грошей, виділених Євросоюзом. Керівниця головного директорату Єврокомісії з питань розширення та сусідства Катерина Матернова, перебуваючи у Києві на початку березня, заявила, що

“За останні роки Україна не змогла отримати п’ять мільярдів євро, які їй були готові надати західні донори. Така проблема характерна для нашого співробітництва з Сомалі та іншими африканськими країнами, але також і для України, Молдови і Грузії”. 

Останнім яскравим прикладом халатного відношення до міжнародних інвестицій є скандал із недобудованими контрольно-пропускними пунктами на кордоні з Польщею, Угорщиною, Румунією та Словаччиною. ЄС закрив проект та вимагає повернення коштів.

Приватизувати чи закривати — що робити з державними підприємствами?

Олена Трегуб, котра раніше працювала в міністерстві економічного розвитку і торгівлі, а зараз обіймає посаду генерального секретаря незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Transparency International Україна і розуміє як працює система зсередини.

Вона переконана, що низька спроможність України правильно використати гроші міжнародної допомоги пов’язана передусім з тим, що в країні відсутня:

“єдина точка входження міжнародних коштів, тобто орган, який займався б тим, що правильно отримував гроші на необхідні для України програми”.

Одними із основних проблем у роботі є такі, що українські чиновники не надто зацікавлені у врегулюванні питання з міжнародною допомогою тому, що її важко використати в корупційних схемах. Та є й інший бік медалі наближеність до розподілу міжнародних грошей дає певний вплив і владу тим, хто до нього причетний.

Україна представила інвестиційні перспективи у відновлювальній енергетиці

Тобто, в Українському варіанті ми маємо цікавий випадок, коли закордонні фонди готові допомагати та спонсорувати проекти в середині держави, але часто сама держава не готова оперувати цими коштами. Проте, таке відношення призводить до того, що з часом ці фонди можуть просто відмовитись співпрацювати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *