Чия земля? – Європейський суд з прав людини буде штрафувати Україну за продовження мораторію на продаж
Справа яку виграли двоє українців засвоє право на продаж землі в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) може стати прецедентом для цієї установи в подібних випадках. Якщо мораторій продовжиться, то кожен українець, котрий звернеться з подібною справою в суд може отримати від держави грошову компенсацію, повідомляє “Інвестор”.
Питання продажу землі напередодні виборів є одним із найбільш маніпулятивних. Проте, усі позиції об’єднує одна обставина, що ніхто чітко не говорить про формування певного інструментарію для продажу. Світова практика має приклади, коли країни, що розвиваються відкривали ринок землі вони досить швидко і за дуже низькі ціни позбувались її. Однак, з іншого боку мораторій на її продаж збиває ціну на оренду та не дозволяє громадян повністю розпоряджатись своїм майном.
Все буде ProZorro: українська платформа запустила новий сервіс
Виробнича практика по-китайськи: студенти в нічні зміни працювали на виробництві Apple Watch
Тепер, до внутрішнього протистояння у цьому питанні додався зовнішній тиск. Оскільки, у травні цього року Європейський суд з прав людини ухвалив
“що держава, оголошуючи мораторій, не забезпечила справедливого балансу між інтересами суспільства і майновими правами громадян. Крім того, суд визнав такий мораторій порушенням прав людини і зобов’язав Україну змінити законодавство у цій сфері”.
Ця ухвала була здійснена на позов Софії Зеленчук Івано-Франківська та Віктора Цицюри з Тернополя. Обоє отримали у власність земельні ділянки котрі були здані в оренду. Проте, відповідно до Земельного кодексу ці ділянки підлягають забороні на продаж сільськогосподарських угідь. таким чином обоє громадян вирішили, що таке обмеження порушує їхні права і в 2015 році звернулись до ЄСПЛ, а цього року отримали позитивне рішення.
Посилки, що не дають спокою: Уряд планує чергове обмеження
Таким чином, за словами представниці Міністерства юстиції України і начальниці Управління координації виконання рішень Європейського суду з прав людини та інформування Комітету міністрів Ради Європи Аліси Пєтухової , якщо мораторій не буде скасовано то ЄСПЛ перейде до призначення грошової компенсації – від 2 до 75 тисяч євро для одного позивача залежно від оцінки кожного конкретного позову.
Ціна авторського права: «Капітошка» продовжує заробляти для своєї авторки
Україна не може відмовитись від постанов європейської судової постанови, бо як відзначає чиновниця:
“З 1995 року, коли Україна вступила до Ради Європи, вона взяла на себе зобов’язання виконувати рішення Європейського Суду. Рішення ЄСПЛ для України – це не рекомендація, це вказівка. І часу [для виконання рішення] не так багато, бо наступними рішеннями ЄСПЛ, а такі будуть, буде призначати позивачам справедливу сатисфакцію. А це ляже додатковим навантаженням на бюджет”.
Отже, єдиним правильним рішенням для України є скасування мораторію, щоб не отримати потоку позовів на компенсації. Проте, впровадження ринку землі вимагає напрацювання цілого комплексу інструментів, щоб не відбулося банальне скуповування великими корпораціями.