Високі ціни – низька якість: в Україні мають зрости ціни на проїзд в громадському транспорті

Чиновники знову заговорили про потребу підвищити ціни на проїзд у громадському транспорті. Як завжди все починається з Києва. Основною причиною є нерентабельність. Проте, цифр які б це підтверджували немає, повідомляє “Інвестор”.

Нещодавно в київський мерії повідомили про чергове здорожчання громадського транспорту. ціни виростуть приблизно в два рази. Мотивація доволі прозаїчна нерентабельність попередньої ціни. При чому у мерії зазначають, що ціни ще будуть зростатити. Традиційно приклад столиці підхоплюють перевізники по всій країні. 

У “Київпастрансі” запевняють, що з тарифами надійшли ще по-божому – економічно обґрунтована вартість проїзду в міській електричці в цьому році становить 15,47 гривні, іншим наземним транспортом (трамваєм, тролейбусом, автобусом) – 8,77 гривні.

Близько 80% громадського транспорту потребують заміни

Щоправда чиновники повідомляють, що підвищення тарифів потрібне також для покращення інфраструктури. В самому місті києві близько 80% громадського транспорту не оновлювалось 20-40 років. Не менш плачевна ситуація в метрополітені . Там для прикладу, заміни потребують понад 25% від усіх ескалаторів, асам транспорт також давненько не оновлювався.

До Румунії потягом: країни домовились про новий маршрут

З придбанням транспорту в кредит Україні допомагає Європейський банк реконструкції і розвитку. На ці цілі ЄБРР в 2015 році виділив 100 мільйонів євро. У цьому році на столицю будуть витрачені 50 мільйонів, на які планується закупити сучасні 17 трамвайних вагонів, 112 автобусів, обладнання для реконструкції фунікулера. 

З оновленням транспорту допомогу надає ЄС

Говорячи про Київ можна сміливо переносити його проблему і на інші міста. По всій Україні проблеми з громадським транспортом спільні, різняться вони хіба масштабом.

Проте, експерти сумніваються, що підняття цін, щось вирішить, адже проблема криється в не прозорості цієї сфери. Держава банально не знає розміру пасажиропотоків. Більшість інформації не має під собою якоїсь доказової бази, адже всі розрахунки проводяться готівкою, відповідно перевізники свідомо занижують прибутки, а відповідно і реальну кількість пасажирів.

Краще Бельгії: Білорусь виривається у лідери з ведення бізнесу у Європі (відео)

Важливо вирішити питання із транспортом і в силу того, що вже в наступному році планується монетизація субсидій, зокрема і на проїзд. Проте, як визначити її розмір, якщо не має реальних відомостей про те як користуються транспортом пільгові категорії.

Готівка одна з проблем непрозорості в транспортній сфері

Також, скептично налаштовані експерти і до того, що підвищення цін суттєво допоможе оновленню транспорту, особливо це стосується приватних компаній. Ситуація тут взагалі цікава, адже схема яка тут працює не тільки шкодить фінансово державі, але і часто призводить до нещасть. Вся справа в тому, що більшість водіїв приватних компаній оформлені на роботу на мінімальну заробітну плату. Кожен водій від власника має певний “план” який він має виконати всі ж кошти зароблені “зверху” залишаються для водія. Саме ця ситуація призводить до агресивної конкуренції між водіями.

Голова ради Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури Володимир Наумов з приводу підняття цін зазначає:

“Ми побачили зміни, коли ціни були підняті в минулому році? Ні. Ось і зараз ми нічого не побачимо. Тому що сама модель надання пасажирських послуг неправильна. Повинно бути комунальне підприємство, яке надаватиме послуги електронного обілечування пасажирів. Такі сервіси повинні бути, наприклад, біля зупинок. А перевізник повинен перевезти пасажира з пункту А в пункт Б. Після цього місто виплатить перевізнику гроші за виконаний рейс, а не так, як зараз. Збирають готівку, потім пишуть в два рази меншу кількість перевезених пасажирів. Зрозуміло, що готівка залишається в кишенях водіїв, власників маршруту”

Таким чином, ми розуміємо, що підвищення цін ніяким чином не змінить ситуацію. Її може вирішити системна реформа цієї сфери в основі якої має лежати прозорість на всіх рівнях, а також забезпечення пасажирів відповідним рівнем послуг. В іншому випадку ми отримаємо високі ціни – проте такуж низьку якість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *